Одговарајући на питање да ли ће се односи са земљама које су учествовале на „Кримској платформи“ ограничити на разјашњавање, Песков је рекао да „чак и тај декларативни карактер има крајње непријатељски тон према нашој земљи. Наравно, ми то пажљиво бележимо“.
Портпарол Кремља је додао да ће Русија донети одговарајуће закључке.
Тема Крима у односима са Турском
Коментаришући учешће турске делегације на „Кримској платформи“, Песков је објаснио да су руско-турски односи партнерске природе, али то не значи да нема значајних неслагања на тему Крима.
„Руско-турски односи у целини су партнерске природе и то не само декларативне, већ заиста засноване на стварним чврстим темељима економске инвестиционе сарадње. Али то не значи да су ови односи без значајних неслагања. Подручје значајних неслагања је кримска тема“, нагласио је Песков.
„Не прихватамо овакав став наших турских колега, сматрамо га апсолутно погрешним и спремни смо и стрпљиви да додатно објашњавамо турским колегама, као и другим земљама, стварно стање ствари са овим руским регионом“, констатовао је Песков.
Самит „Кримска платформа“, који је иницирала Украјина, одржан је у Кијеву 23. августа. На њемусе расправљало о „враћању“ контроле над Кримом. На састанку је учествовало више од 40 земаља и међународних организација. Председник Украјине Владимир Зеленскии назвао је почетак самита успешним и рекао да је на „Кримској платформи“ створена „моћна међународна коалиција за ослобађање Крима од окупације Русије“.
Крим је постао руски регион након референдума у марту 2014. године. Украјина и даље Крим сматра својом привремено окупираном територијом. Према речима руског председника Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.