Ово правило почеће да се примењује од 1. фебруара 2022. године, утврђено је Протоколом број 15, којим се мења Европска конвенција, а који је ступио је на снагу 1. аугуста, наводи се у правилима суда у које је Танјуг имао увид.
То значи да ће грађани Србије и свих других чланица Савета Европе своје представке суду у Стразбуру моћи да поднесу четири месеца након последње одлуке којом су исцрпели сва правна средства за заштиту права у својој држави.
Иначе Европски суд за људска права је обезбедио на свом сајту, на страници Applicants pages водич и помоћ за особе које желе да уложе представку Суду на 36 језика, међу којима је и српски.
На овој страници дате су детаљне инструкције о састављању представке, потребним документима који се прилажу уз њу, као и формални захтеви и услови прихватљивости.
Протоколом број 15. који се примењује од 1. августа ове године промењена је и преамбула Конвенције, која сада укључује позивање на "принцип супсидијарности" и на доктрину "слободне процене", пренео је Танјуг. Такође је избрисана одредба која се тиче критеријума прихватљивости "значајног недостатка", која је предвиђала да се предмет који није прописно размотрио домаћи суд не може одбацити.
Изменама је предвиђено да се стране у спору више не могу противити одлуци Већа (од седам судија) да њихов предмет уступи Великом већу (од 17 судија), а што се дешава најчешће када су у питању важни спорови у којима се утврђује повреда права грађана од стране државе.
Од овог месеца, кандидати за судије у Европском суду морају да имају мање од 65 година на дан до када је Парламентарна скупштина Савета Европе затражила листу од три кандидата.
Овај протокол је усвојен 2013. године и ратификовале све чланице Савета Европе, међу којима је и Србија.