Државни дуг САД се може упоредити са британским између два светска рата. Још један сличан детаљ: САД, као и Британија, спроводе политику мира.
„Идеја да се данашња Америка суочава са сличним претњама и то не само од Кине, него и Русије, Ирана и Северне Кореје, може изгледати као фантазија“, подвукао је Фергусон.
Пред Америком су проблеми пада економске производње. Кина је сустиже и већ је економски развијенија држава него што је то био СССР пре 100 година. Поред тога, Американци више не воле империју, то важи и за десничаре који сањају о ери након ослобађања САД од Енглеза, као и за левичаре. Америка нема колоније као што је имала Велика Британија, али је америчка војска разбацана по целом свету - има базе у 150 земаља.
Аутор чланка не искључује да ће доћи до глобалног рата САД са Кином због Тајвана. Могуће је да ће се Вашингтон понашати на исти начин на који се понашала Велика Британија својевремено током Суецке кризе.
„У случају да америчко одвраћање доживи неуспех и Кина се одлучи за изненадни напад, онда ће се Америка наћи пред мучним избором: или да прихвати дуготрајни и тешки рат, као Велика Британија 1914. године и 1939. године, или да попусти, као што је то био случај током Суецке кризе 1956. године", приметио је Фергусон.