ЕМА је више пута наговештавала да је потребно више података пре него што се одобри употреба бустер вакцине, пише Ројтерс.
„Појачане дозе тренутно нису одобрене за стављање у промет и још нису биле подложне научној процени научницима из ЕМА јер нема довољно података“, саопштила је комисија ЕУ.
У саопштењу се додаје да одговорност о одлучивању да се укључе бустер вакцине у кампање вакцинације имају саме државе чланице, и то би могло значити да би у случају неочекиваних нуспојава код пацијената државе ЕУ могле сносити правне последице. Комисија ЕУ је такође рекла да у оваквим случајевима одговорност компанија вакцина неће потпуно нестати ако се бустер вакцина руководи без одобрења ЕМА.
Свака компанија која испоручује Европској унији вакцине против Ковид-19 преговарала је о различитим клаузулама, које остају углавном поверљиве.
Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) саопштио је да Аустрија, Белгија, Француска, Мађарска, Лихтенштајн, Литванија, Луксембург и Словенија тренутно препоручују употребу бустер вакцина против ковида 19, док 13 дугих европских држава још расправља о томе.
Последњих месеци ЕУ је резервисала милијарде доза од неколико произвођача вакцине за предстојеће године, а које се могу донирати и сиромашнијим земљама.
Бустер вакцине против ковида 19 биће доступне Американцима од 20. септембра, рекли су прошле недеље амерички здравствени званичници.
Неке земље ЕУ имају програме компензације који имају за циљ да надокнаде потенцијалним жртвама штету од вакцина ван судова, али критеријуми за надокнаду варирају, преноси Танјуг.
Од почетка кампање вакцинације у Европи стотине захтева је поднето властима од стране потенцијалних жртава, што показују званични подаци из Данске, Немачке, Норвешке и Швајцарске, док је до сада одобрено само неколико новчаних надокнада.