РУСИЈА

Нове трзавице на релацији Москва -Токио: Протест Јапана због вежби

Јапанска влада упутила је Русији протест због планираног маневарског гађања у региону курилског острва Итуруп.
Sputnik

„Руска страна нас је 21. августа обавестила да ће у области код обале острва Итуруп, у територијалним водама наше земље, од 26-29. августа и од 13-17. септембра бити одржано маневарско гађање. Дипломатским каналима смо изразили протест јер је одржавање таквих вежби неприхватљиво и није у складу са ставом Јапана ( о питању Курилских острва)“, рекао је генерални секретар јапанске владе Кацунобу Като.

Јапански званичник је поновио да ће Токио наставити да води преговоре са Русијом у циљу разрешавања територијалног спора.

Спор око Курила

Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
Јапански лист: Политика Токија према Москви доживела неуспех
СССР и Јапан су 1956. године потписали Заједничку декларацију. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Каснији преговори нису дали резултате и мировни споразум након Другог светског рата никада није ни потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
У новембру 2018. године у Сингапуру је одржан састанак председника Русије Владимира Путина и јапанског премијера Шинза Абеа. Стране су се договориле да убрзају преговарачки процес о мировном споразуму заснованом на Заједничкој совјетско-јапанској декларацији из 1956. године. То је озбиљан уступак Јапана, јер је до сада његов званичан став био — да се му прво врате четири острва Кунашир, Итуруп, Шикотан, Хабомај, па да се тек након тога закључи мировни споразум.
Коментар