„То је једно од питања о коме активно разговарамо са нашим партнерима из Европе и ван ње“, истакао је Прајс.
Он је нагласио да су америчке власти приметиле низ позитивних и конструктивних сигнала од покрета „Талибан“, али да је ипак прерано говорити о могућности признавања талибанског режима као власти у Авганистану.
То је потврдила и портпаролка Беле куће Џен Псаки.
„Мислим да би требало да буде јасно да САД или било ко од међународних партнера не журе са признавањем 'Талибана' у било ком својству“, прецизирала је она.
Управа аеродромом се предаје Авганистану
Прајс је такође саопштио да ће управа аеродромом у Кабулу након одласка америчких снага бити предата Авганистану.
„Након нашег одласка предаћемо аеродром народу Авганистана. Тако да није на нама да одлучујемо“, рекао је портпарол, одговарајући на питање ко ће управљати аеродромом након одласка америчке војске 31. августа.
Такође је потврдио наводе медија да покрет „Талибан“ тражи од САД да задрже дипломате у Авганистану.
„Они нам јасно стављају до знања током наших контаката да би желели да се задржи америчко дипломатско присуство. Али, на крају крајева, то није на њима да одлуче, него на нама... узимајући у обзир безбедносне интересе америчких службеника“, казао је Прајс.
Додао је да САД засад нису донеле коначну одлуку и да планирају консултације са савезницима поводом тога.
Талибани тренутно контролишу све копнене граничне прелазе из Авганистана. Евакуација страног особља и Авганистанаца који раде за иностране мисије врши се преко јединог аеродрома у Кабулу који држи војска Сједињених Америчких Држава и других земаља НАТО-а. Талибани су саопштили да не намеравају да Американцима продуже време за евакуацију америчких грађана након 31. августа.
У подручју аеродрома у Кабулу јуче је одјекнула серија експлозија. Према извештајима медија, број погинулих попео се на 170, а рањено је 1338. У редовима америчких снага живот је изгубило 13 маринаца.