РЕГИОН

Парламент Цетиња данас о устоличењу митрополита Јоаникија

Цетињски парламент ће данас разматрати захтев шефа Клуба одборника СДП Николе Ђурашковића да се церемонија устоличења измести из Цетиња или да се од ње одустане.
Sputnik
Ђурашковић је за подгоричке Дневне новине рекао да се, како каже, дошло у ситуацију да премијер Кривокапић ову церемонију устоличења тумачи као "народно весеље".
Наводи да је то можда за један број грађана, али за све остале то није, већ је "прекомерно испољавање верских убеђења са изразитом политичком конотацијом”.
Цетињски одборници, како наводи Ђурашковић, позивају ваду да допринесе очувању грађанског мира и смањењу тензија позивом организаторима најављеног догађаја да од њега одустану и обаве га на неком другом месту.
Ђурашковић каже да "Цетиње, као место величанственог отпора великосрпској политици у најтежим временима ''90-их, не може ћутке посматрати да се у њему одиграва симболично потчињавање и покоравање Црне Горе".
Он каже и да се с правом овај чин доживљава као акт провокације, посебно имајући у виду актуелни политички контекст и вековну неправду према једном народу којем се, како тврди, отима његово културно и историјско наслеђе као последица "насилне анексије 1918. године, што је чин без преседана у европским оквирима".
Савет за одбрану и збезбедност, који чине председник Мило Ђукановић, премијер Здравко Кривокапић и председник парламента Алекса Бечић, на јуче одржаној седници су саопштили да очекују од надлежних државних органа да спроведу све неопходне активности како би осигурали мир, сигурност и безбедност сваког граданина, као и поштовање људских права и верских слобода.
Упркос томе притисак да се од тог чина у Цетињском манастиру одустане се појачава што се више ближи најављена церемонија, којој ће присуствовати српски патријарх Порфирије, а позивницу да присуствује устоличењу митрополита Јоаникија добио је, како је потврђено из његовог Кабинета, и председник Србије Александар Вучић.
Против овог црквеног догађаја изјаснили су се и одборници Грађанског покрета УРА и најавили да ће гласати против устоличења митрополита Јоаникија у Цетињском манастиру, преноси Градски портал.
То значи да ће Одлуку подржати 26 од укупно 33 одборника у цетињском парламенту. Није познато како ће се изјаснити пет одборника Демократске Црне Горе, док два Старе гарде Либералног савеза бојкотују Скупштину.
Одборница ГП УРА Владана Ломпар каже да се нада да ће устоличење бити обављено на неком другом месту и сматра да је тренутак такав да свима приоритет мора бити искључиво мир.
Посланик Либералне партије Андрија Поповић сматра да је безбедносна ситуација у Црној Гори, пред најављено устоличење митрополита СПЦ Јоаникија на Цетињу почетком септембра, веома сложена.
Поповић каже за Дневне новине да су грађани 22. августа скупом на Цетињу "послали јасну поруку да због односа митрополита Јоаникија, али и саме СПЦ према црногорским идентитетским вредностима, не долази у обзир да се тај вјерски обред одржи ту”.
Тврди да Влада Црне Горе, која је изабрана и делује као експозитура СПЦ, мора да преузме одговорност у овим, како каже, веома тензичним временима.
“Никаква полицијска сила не може обезбедити такав догађај без обзира на сазнања да им је притекла у помоћ полиција Србије, што је само по себи наш уставни слом", навео је Поповић.
Јоаникије: Устоличење ће бити на Цетињу
„Не долази Јоаникије из Прокупља“: Дачићева порука пред устоличење
Шоћ: Јоаникије треба да буде устоличен на Цетињу, гдје и сви претходни митрополити
Коментар