Уредбом која је донета на основу измењеног Закона о рударству и геолошким истраживањима, усвојеног у априлу, прописује се да се накнада штете за нелегалну експлоатацију плаћа у висини троструке тржишне вредности ископане минералне сировине.
Претходним прописима, за сировину експлоатисану без потребних одобрења, постојала је обавеза плаћања накнаде штете у истом износу као и кад се експлоатација врши легално.
Примера ради, за експлоатацију камена као техничког грађевинског материјала нелегалном експлоатацијом по новој уредби плаћа се накнада штете у 60 пута већем износу.
Поређења ради, ако је раније за нелегално експлоатацију 80.000 тона камена, са накнадом од 24 динара по тони, плаћана накнада штете у износу од 1,9 милиона динара или око 16.000 евра, према новој уредби, на тржишну вредност сировине од 475 динара по тони у троструком износу, накнада штете се увећава на 114 милиона динара, односно скоро милион евра. Код минералних сировина веће вредности, износ накнаде штете увећава се и до 300 пута у односу на раније прописе.
Поред увећане накнаде штете, за нелегалну експлоатацију предвиђене су забрана рада и казна за привредни преступ у износу до 3.000.000 динара, које се изричу на основу извршеног инспекцијског надзора, пренео је Блиц.
Уредба је донета како би се спречила и санкционисала нелегална екпсплоатација минералних сировина и обесхрабрило извођење експлоатационих радова без одобрења, уз остваривање већег финансијског ефекта за буџет у случајевима кршења закона.