Криза у Авганистану

СБ УН усвојио резолуцију о Авганистану, Русија и Кина уздржане од гласања

Савет безбедности УН усвојио је резолуцију Велике Британије, Француске и Америке која позива покрет „Талибан“ (терористичка организација забрањена у Русији) да испуњава своје обавезе осигуравања слободног и безбедног напуштања Авганистана за странце и Авганистанце.
Sputnik

За резолуцију је гласало 13 држава, док су Русија и Кина биле уздржане.

СБ УН најоштрије осуђује нападе у близини аеродрома у Кабулу 26. августа, као и „Талибан“.

Која су очекивања СБ УН

У резолуцији се истиче да СБ УН узима у обзир саопштење талибана од 27. августа у којем су се обавезали да Авганистанци могу да путују у иностранство, да напусте Авганистан кад год пожеле, преко било којег граничног прелаза, и ваздушног и копненог, укључујући и преко поново отвореног и безбедног аеродрома у Кабулу, као и да их нико неће спречавати да иду.
Савет безбедности „очекује да се талибани придржавају тих и свих других обавеза, укључујући безбедан, поуздан и регулисан одлазак Авганистанаца и свих других грађана из Авганистана“, наводи се у резолуцији.
Истовремено, ово тело захтева да авганистанска територија не буде коришћена за претње или нападе било које земље, нити за скривање или обучавање терориста, као ни за планирање или финансирање терористичких напада, саопштено је у документу.
У резолуцији СБ УН понавља значај борбе против тероризма у Авганистану, укључујући против појединаца и организације који су укључени на санкционе спискове у складу са резолуцијом 1267 (1999) и истиче одговарајуће обавезе талибана у том погледу.
Подсетимо, почетком августа талибани су појачали офанзиву против владиних снага у Авганистану. Талибани су 15. августа ушли у главни град и преузели контролу над председничком палатом, а 16. августа су објавили да је рат у Авганистану завршен и да ће државно уређење бити одређено у блиској будућности. Једина покрајина која није под њиховом контролом је Панџшер североисточно од Кабула.
Прочитајте још:
Небензја: Русија се уздржала од гласања за резолуцију о Авганистану
Коментар