51. Скуп слависта у Београду окупља студенте српског језика из 17 земаља

Педесет први Скуп слависта биће отворен сутра на Филолошком факултету у Београду, саопштио је Међународни славистички центар који организује манифестацију.
Sputnik
На овај семинар за српски језик, књижевност и културу ће доћи најбољи страни студенти српског језика из 17 земаља Европе и света (Аустрија, Белорусија, Бугарска, Велика Британија, Италија, Јапан, Кина, Мађарска, Македонија, Немачка, Пољска, Чешка, Словенија, Словачка, Француска, Русија, Румунија) с најугледнијих универзитета.
На Скупу слависта који ће трајати до 21. септембра ће учествовати и студенти других струка који уче и српски језик (студенти политичких наука, историје, економије, дипломатије), што чини укупно 60 најбољих студената српског језика из света.
Велики руски лингвиста: Не би било добро да сви Словени проговоре на енглеском
У сарадњи са славистичким катедрама у иностранству, током претходних 50 година овај семинар је похађало више од 3.000 студената са стипендијама, а они су данас угледни професори универзитета српског језика по свету, новинари, преводиоци српске књижевности, дипломате, политиколози, историчари.
Током три недеље у Србији за студенте славистике ће бити организована настава на Филолошком факултету у Београду, која садржи предавања из српског језика, књижевности и културе.
Биће организовани и специјалистички курсеви савременог српског језика и савремене српске књижевности, „Мала школа рокенрола“, курс за усавршавање лектора и курс народних песама и игара.
Током боравка у Београду, учесници Скупа слависта ће посетити Народни музеј, Институт за српски језик, Матицу српску, Музеј Николе Тесле, Музеј Иве Андрића, Институт за српску књижевност и уметност, Народну библиотеку и краљевски дворски комплекс Бели двор.
Зашто србиста не жели да буде лингвисткиња /видео/
Студенти ће обићи и Конак кнегиње Љубице, Саборну цркву, Косанчићев венац, Конак кнеза Милоша, Храм Светог Саве, Авалски торањ и Аду Циганлију.
У оквиру стручних излета полазници ће посетити културно-историјске споменике као што су манастири Манасија и Троноша, Сремски Карловци, а у плану је и обилазак Ваљева и Бранковине, као и тродневни боравак у Тршићу.
Одржавање 51. Скупа слависта је реализовано у организацији Међународног славистичког центра и Филолошког факултета, а велику помоћ су пружили - Министарство просвете и науке, Министарство културе, Секретаријат за културу града Београда, Задужбина Десанке Максимовић, Доситејева задужбина, Народна библиотека Смедерево, Друштво за српски језик и Скупштина општине Лозница.
Међународни славистички центар на Филолошком факултету у Београду је најстарија институција ове врсте у словенском свету, која непрекидно ради од оснивања 1971. године до данас.
Коментар