ЕКОНОМИЈА

Потрошене последње залихе: Крај за великог загађивача

Након што су прошлог месеца потрошене последње залихе бензина са оловом на свету означен је крај његовог коришћења, саопштио је Програм за животну средину Уједињених нација (УНЕП).
Sputnik
Кампања УН-а за обуставу коришћења бензина са супстанцом која представља велику опасност по здравље људи и животну средину трајала је 19 година.
Алжир, једина земља у којој се точио оловни бензин за возила, потрошио је последње залихе у јулу, наводи се у саопштењу УНЕП-а.
Агенција је навела да бензин загађује ваздух, земљу и воду за пиће и може изазвати болести срца, мождани удар и рак. Нека истраживања су показала да штети развоју мозга, посебно код деце.
У саопштењу УНЕП-а се наводи да је престанак употребе оловног бензина након једног века означио огромну прекретницу.
„Оловно гориво укратко илуструје све врсте грешака које је човечанство чинило на свим нивоима наших друштава“, изјавила је Ингер Андерсон, извршна директорка УНЕП-а.
Те грешке су, према њеним речима, довеле до климатских промена, загађења и а губитка биодиверзитета, али да глобални одговор на олово у гориву показује да човечанство може да учи на грешкама и да их поправља.
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш изјавио је да данас славимо врхунац глобалног, вишедеценијског напора да се свет ослободи олова у бензину.
„Ово постигнуће ће спречити више од милион преурањених смрти сваке године и заштитити децу од изложености олову. Наставимо са изградњом чистије и зеленије будућности за све“, рекао је Гутереш.
Токсичност олова је препозната још у римско доба. Ипак, почео је да се додаје бензину почетком двадесетих година прошлог века како би аутомобиле учинио моћнијимa. Oд тада се, како је пренео РТС, користиo у свим „бензинцима“ глобално, све до седамдесетих година прошлог века, када су богатије земље почеле постепено да га избацују из употребе.
Збогом бензину и дизелу: Немачки гигант открива планове за Европу
Све о домаћој и светској економији

Прочитајте овде

Коментар