„Конзумирање намирница које искључују месне производе животињског порекла - вегетаријанска исхрана, веганска исхрана која забрањује употребу других производа животињског порекла које искључују и угљене хидрате или модерне дијете без глутена је често опасно за организам који се развија“, наводи Османов.
Према мишљењу доктора, гвожђе је важан елемент за развој дечијег организма, а његов незаменљив извор је месо. У случају да се из дечије исхране избаци риба онда би организам имао дефицит јода и омега-3 киселина, које су такође неопходне организму.
Османов је навео да велики значај у исхрани деце имају угљени хидрати. Међутим, у исхрану је потребно укључити „сложене“ угљене хидрате као што је каша, житарице, поврће и смањити унос слаткиша. Доктор је подвукао да не треба у потпуности искључити глутен из исхране.
„Искључивање глутенских производа може довести до дефицита витамина Б групе и до нарушавања рада нервног система“, навео је Османов.
Раније је експерт навео пет дијета које немају никакву корист за организам. На списку се налази дијета са малим нивоом угљених хидрата, дијета за подмлађивање, дијета која укључује повремено гладовање као и дијете „Whole30“ и „Оптавиа“.