СРБИЈА

Селаковић: Србија отворена за јачање односа са Турском

Сарадња Србије и Турске је на највишем нивоу у савременој историји захваљујући одличним личним односима двојице председника, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана, а Србија је отворена за даље јачање билатералних односа, поручио је данас министар спољних послова Никола Селаковић.
Sputnik
Селаковић је данас разговарао са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, а затим су потписали и Меморандум о разумевању о јачању билатералне сарадње.
"Србија је отворена за даље јачање односа са Турском, а веома важно место у јачању тих односа, у њиховом развоју, заузима добра пракса одржавања седница Високог савета за сарадњу две државе", рекао је Селаковић на заједничкој прес конференцији.
Он је истакао да је уверен да ће до сусрета председника Србије и Турске доћи до краја године.
Селаковић је најавио да ће сутра у Новом Пазару он и његов турски колега отворити Генерални конзулат, док ће Чавушоглу обићи и пут који се гради између Новог Пазара и Тутина, што су, каже, само неки од примера успешне сарадње.
Он је истакао да су Србија и Турска, иако је прошла година била обележена пандемијом корона вируса, забележиле рекордну спољнотрговинску размену 1,32 милијарди евра, а да је само у првих шест месеци ове године износ премашио 756 милиона, те да се сигурним корацима иде ка нивоу размене од две милијарде евра.
Селаковић је додао да је у последњих 10 година упетостручен обим размене, а повећан је и прилив директних турских инвестиција.
"Желимо још више турских инвеститора, реч је о добрим инвеститорима, који бирају градове који можда нису привлачни другима, на чему смо захвални", рекао је Селаковић.
Пренео је да је на састанку било речи о сложеним регионалним питањима, те да су разменили процене стања у региону, дијалогу Београда и Приштине.
"Упознао сам са тренутном ситуацијом и недвосмислено смо се сагласили да се отворена питања решавају кроз дијалог и мирним путем", рекао је Селаковић.
Шеф српске дипломатије је поручио да Србија посматра Турску као значајног актера у обезбеђивању мира и стабилности у региону.
"Наставићемо да сарађујемо, да једни другима помажемо, јер само тако можемо да имамо користи", рекао је Селаковић и додао да се нада да ће се са турским колегом видети већ у октобру, пренео је Танјуг.
Састанак Николе Селаковића и Мевлута Чавашоглуа

Брнабићева и Чавушоглу: Односи две државе на високом нивоу

Председница Владе Србије Ана Брнабић разговарала је данас са турским министром иностраних послова Мевлутом Чавушоглуом о билатералним односима две државе, економској сарадњи и заједничким пројектима две државе.
Том приликом Брнабићева је истакла да су односи Србије и Турске на изузетно високом нивоу захваљујући интензивном дијалогу, разумевању, узајамној подршци, као и изузетном личном и професионалном односу председника Вучића и Ердогана.
Како је истакла, захваљујући личном ангажовању председника Ердогана, турски инвеститори су охрабрени да улажу у Србији и додала да постоји изузетна сарадња са турским компанијама, а као пример навела је преузимање новог погона и радника компаније "Геокс" од стране турске фирме "Теклас", као изузетан вид подршке грађанима и држави у којој послује.
Такође, од посебног значаја, навела је Брнабићева, представља и интерес турских компанија за улагање у мање развијеним општинама, што умногоме доприноси подизању животног стандарда.
Чавушоглу је оценио да су турске компаније задовољне условима пословања у Србији и да постоји повећано интересовање за улагање, пре свега у енергетски сектор, али и туризам, за који је изразио очекивање да ће и након пандемије остати значајна област сарадње наших држава.
Брнабићева је пружила подршку Турској агенција за сарадњу и координацију (ТИКА) која ради на обнови многих културно-историјских споменика у Србији, а шеф турске дипломатије је истакао да ће ТИКА наставити рестаурације споменика у Србији и позвао локалне самоуправе да предају своје пројекте, пренео је Танјуг.
СРБИЈА
Турска прекосутра отвара конзулат у Новом Пазару
СРБИЈА
Вучић са Чавушоглуом: Све израженији интерес Турске да улаже у српску привреду
Коментар