Пронађен је извештај који је тада упућен министру спољних послова СССР-а Андреју Вишинском који је, почетком јануара 1950. године, послао руководилац другог далекоисточног одељења министарства спољних послова Eвгенијe Забродин. Уз извештај је достављен и списак јапанских војних злочинаца који су производили и примењивали бактериолошко наоружање. Списак од 48 људи је открио јапански цар Хирохито.
Специјални штап је пројектовао инжењер Танака, а поред њега се спомиње и пуковник Ота који је предложио да се користе и чоколаде у које су убачене бактерије са антраксом.
Идеју да се као средство масовне заразе користи бува која преноси кугу добио је микробиолог Широ Иши који је и осмислио програм биолошког оружја.
Почетком 1930-их година Иши је предложио руководству војног министарства да се направи биолошко оружје, како би Јапан могао да изједначи шансе у војној индустрији са развијеним државама. У периоду 1936-1942. године и од марта 1945. године, па све до пораза у Другом светском рату Иши је руководио специјалним одредом 731 Квантунске војске који је вршио експерименте.
Иши је имао идеју да се направе ефикасна средства за биолошки рат, а изумео је и специјалну бомбу. Специфичност бомбе је била у томе што је имала керамичко тело у коме су биле буве које преносе кугу. Бомба би експлодирала на 50-100 метара изнад површине земље што би омогућило да се зараза прошири.
У одреду 731, као и у другом специјалном одреду 100, вршени су огледи у којима се људи нису заражавали само бактеријама куге, већ и антраксом, колером, тифусом и многим другим микробима. Већина заражених људи је умирала у тешким мукама.
Према сећањима сарадника одреда 731 у лабораторији је убијено око три хиљаде људи, а неки сматрају да је број умрлих био и око 10 хиљада. Експерименти су вршени и над совјетским затвореницима у логору „Хогоин“.
Јапан се спремао да покрене биолошки рат у јуну 1945. године, али је капитулирао у августу исте године.
Током Хабаровског процеса 25-30. децембра 1949. године учесници у развоју, испитивањима и примени биолошког оружја су осуђени.