Мали је, у интервјуу за „Вечерње новости“, рекао да је покривеност минималне потрошачке корпе минималном ценом рада 2017. године износила 62 одсто, док ове године износи 81,5 одсто.
Како је рекао, предлог владе је да се минимална цена рада увећа за 9,4 одсто, што је 32.012 динара месечно. Најавио је и да ће неопорезиви део зараде порасти са 18.300 на 19.300 и да ће се доприноси за ПИО смањити за 0,5 одсто.
Мали је навео и да ће пензије расти више од пет одсто, у складу са швајцарском формулом, као и да ће се плате у јавном сектору значајно повећати.
Указао је и да је позитиван утицај на смањење мањка у државној каси првенствено имала боља наплата прихода, будући да је наплаћено 100 милијарди динара више од планираног.
„Очекујемо и да се добар тренд настави до краја године. Ми јесмо конзервативно планирали буџет, али ипак нисмо очекивали толику разлику. Радује нас јер је то знак да се привреда опоравља“, рекао је Мали.
Мали је истакао и да је одлука да се иде на монетарне и фискалне подстицаје била исправна истичући да тога није било имали би смо велики број отпуштених радника и затворених предузећа.
„Реаговали смо много паметније него што је руководство Србије чинило 2008. Са одговорном фискалном политиком настављамо даље“, рекао је Мали.
Упитан када очекује да јавни дуг Србије почне да пада, Мали је рекао да је извесно да ће јавни дуг остати испод критеријума Мастрихта од 60 одсто БДП и да је добро да је Србија ушла у кризу са ниским јавним дугом, што јој је омогућило да помогне привреду и грађане.
Министар финансија је истакао и да ће раст на крају године бити један од најбољих у Европи, будући да ће бити већи од 6,5 одсто, као и да је од почетка јануара до краја јула српска индустрија забележила раст од 7,8 одсто у поређењу са истим периодом прошле године, као и да је извоз у том периоду порастао за 28 одсто.
„Наша привреда је успела, пре свега захваљујући себи и својој жилавости, али и држави која је успела да је са својим подстицајима одржи у животу. У првих седам месеци привукли смо две милијарде и 72 милиона страних директних инвестиција, што значи да су и у време кризе инвеститори задржали поверење у нашу земљу“, указао је Мали.