„Уместо да се концентришу око великих фабрика, великих индустрија, како је то историјски било, они (градови Далеког истока) би требало да постану градови у којима је фокус, наравно, на људима и њиховим потребама, повољни услови за живот… Програм развоја и мастер планови за сваки град морају бити припремљени у наредне две године... Развој Далеког истока је јединствен задатак по својој сложености, обиму и значају. Истовремено, то је један од најважнијих перспективних области рада... Желим да поновим, напредни развој Далеког истока је наш дугорочни и апсолутни приоритет“, нагласио је Путин.
Према његовим речима, на развоју Далеког истока треба да раде сви нивои власти, као и компаније.
Он је додао да економски живот после пандемије враћа у уобичајене токове.
„Тако широка заступљеност, интересовање за развој руског Далеког истока показују да се економски живот опоравља и улази у уобичајене пословне токове“, констатовао је он.
Шеф државе поздравио је председника Казахстана Касима Жомарта Токајева и лидера Монголије Ухнагијна Хурелсуху и друге учесницике форума и истакао да након принудне паузе због епидемије Владивосток поново прима руководиоце компанија, предузетнике, стручњаке из десетина земаља света.
„Веома је пријатно што су се председници Казахстана и Монголије одазвали на наш позив. Они учествују у пленарној седници путем видео-везе. А форум су поздравили и лидери Кине, Индије и Тајланда“, рекао је руски председник.
Он је навео да бродоградња на Далеком истоку, која је пропала након совјетског периода, оживљава, а такође се у макрорегиону успешно развија цивилно ваздухопловство.
„На Далеком истоку Русије, у субјектима као што су Амурска област, Хабаровски крај и Приморје, покренути су пројекти од глобалног значаја у области ваздухопловства и бродоградње, хемијске индустрије, прераде гаса и логистике. Управо ова разноликост и диверзификација економије региона не могу а да нас не инспиришу на нова достигнућа у свим овим областима“, нагласио је Путин.
Он је подсетио да је у тој области постојала индустрија за војно ваздухопловство, али је почело и „успешно се развија цивилно ваздухопловство“.
„Бродоградња је после совјетског периода скоро потпуно пропала. Сада оживљава, а нови производи се стварају на новој технолошкој бази, изузетне су поруџбине за нову перспективу“, додао је Путин.
Источни економски форум одржава се од 2. до 4. септембра у кампусу Далекоисточног федералног универзитета у Владивостоку. Његова главна тема ове године су нове могућности за Далеки исток у свету који се мења. Генерални медијски партнер Форума је информативна агенција РИА Новости.