Од старта турнира сви су прижељкивали ово финале јер се ради о две најталентованије и најбоље репрезентације, што су оне и потврдиле победама, како у групној, тако и у нокаут фази.
У наставку текста кратко ћемо представити италијанску репрезентацију која је предвођена невероватном Паолом Егону, те Еленом Пјетрини, Аном Данези, Офелијом Малинов, Кристином Кирикелом...
Пут до финала
Екипа селектора Давида Мацантија у групној фази није имала противника по меру, те Белорусија, Мађарска, Хрватска, Словачка и Швајцарска нису успеле да им припрете.
Доминирала је двадесетдвогодишња Паола Егону, пратила ју је и Елена Пјетрини, и Италијанке су, очекивано, доминантно завршиле групну фазу.
У осмини финала чекала их је потенцијална мина, репрезентација Белгије, али екипа Герта ван де Брука била је без најбоље играчице – Брит Херботс – те је Италија рутински прошла међу осам најбољих.
Већ у четвртфиналу вицешампионке света за противника имале су подмлађену репрезентацију Русије.
Рускиње су, између осталог, дошле без Гончарове и Воронкове, главна играчица била им је 18-годишња Арина Федоровцова, и Италија је рутински одрадила посао, те за три сета прошла у полуфинале.
Холандија је у полуфиналу требало да буде најозбиљнија провера, међутим, изабранице Давида Мацантија одиграле су јако зрело и после четири сета обезбедиле пласман у велико финале (25:19, 25:17, 16:25, 25:18).
Егону је одиграла квалитетну утакмицу и била је најефикаснија са 24 поена, пратила ју је Ана Данези са 17, док је Елена Пјетрини постигла 14.
Паола Егону
Оно што је Тијана Бошковић у селекцији Србије, то је Паола Егону за Италију. Талентована коректорка има невероватне физичке предиспозиције и игра Италија умногоме зависи од њеног расположења.
До сада је на турниру освојила 164 поена, што значи да просечно постиже нешто мало више од 20 поена, односно око шест поена сету.
Једна је од најбољих поентерки турнира, те само Исабел Хак и Тијана Бошковић имају више освојених поена од коректора Италије.
Елена Пјетрини
Италијанска одбојкашица Елена Пјетрини
© Фото : ЦЕВ / Conny Kurth / www.kurth-media.de
Међу десет најбољих поентерки налази се још једна талентована одбојкашица – Елена Пјетрини.
Пјетрини, која је у марту напунила 21 годину, игра сјајан турнир, једна је од најпоузданијих одбојкашица и Офелија Малинов, техничарка Италије, често је форсира.
Двадесетједногодишња одбојкашица у репрезентацију је ушла јако млада, са само 18 година и сада је једна од кључних играчица у тиму Давида Мацантија.
Ана Данези и остале
Ни Ана Данези не заостаје много за поменуте две одбојкашице. Двадесетпетогодишња одбојкашица у полуфиналу одиграла је сјајну утакмицу и са 17 поена била је друга најефикаснија у победничком тиму.
Данези игра на позицији средњег блокера и Офелија Малинов често је укључује у нападе, баш као и Кристину Кирикелу.
Поред Данези, Кирикеле, Егону и Пјетрини, велику улогу у финалу имаће Мирјам Сила, као и сјајни либеро Моника де Ђенаро.
Знамо како са Италијом, али...
Ако причамо о психолошкој предности, она је без сумње на страни српских одбојкашица које су победиле на последњих седам утакмица.
Последњи дуел био је један од најважнијих, пошто је Србија у четвртфиналу недавно завршених Олимпијских игара почистила Италију у четвртфиналу (3-0).
Очекивао се спектакл, баш као у финалу Светског првенства, али Српкиње су одиграле бруталан меч и ни у једном тренутку није се поставило питање победника.
Међутим, екипа Зорана Терзића мора да заборави на претходне утакмице јер је финале само по себи другачији изазов у сваком смислу.
О нашим одбојкашицама сувишно је причати, кључ ће бити пријем и ако он буде функционисао, Маји Огњеновић биће олакшан посао у разигравању саиграчица.
Тијана Бошковић била је бриљантна у полуфиналу и генерално током целог турнира сјајно, те ће већина напада ићи на њу, баш као што ће и Италија доста играти преко Егону.