„Од 2021. године Јапан је пуноправни учесник у пројекту. Потписан је споразум између ‘Роскосмоса’ и јапанске свемирске агенције о изградњи спектографа за проучавање атмосфера егзопланета који ће заједнички правити Јапан и (руски) Институт за астрономију и Институт за свемирска истраживања“ рекао је Сачков за Спутњик.
У фебруару је директор московске канцеларије Јапанске агенције Јошио Вада изјавио за Спутњик да ова агенција разматра са „Роскосмосом“ могућност производње за „Спректр УФ“ ултраљубичастог спектрографа за посматрање егзопланета, али да о томе још нема договора.
Астрофизичка опсерваторија „Спектр УФ“ („Светска свемирска опсерваторија – ултраљубичасто зрачење“) намењена је за посматрања у региону ултраљубичастог спектра недоступног телескопима на земљи. „Спектр УФ“ је по својим могућностима сличан америчком свемирском телескопу „Хабл“. Помоћу ове опсерваторије научници ће проучавати физичке процесе у раном универзуму, формирање звезда, еволуцију галаксија, процесе пада материје у црне рупе, атмосфере планета и егзопланете и комете.
Основни инструмент овог уређаја – свемирски телескоп са главним огледалом пречника 1,7 метара – биће опремљен спектрографима високе и ниске резолуције и камерама за израду висококвалитетних слика у ултраљубичастом опсегу. Главне радове на пројекту изводе Русија и Шпанија. Шпанија испоручује пријемник за зрачење далеког ултраљубичастог канала и сет филтера за блок-камере поља, а такође, заједно са Русијом, гради земаљски научни комплекс. Осим тога, Јапан за телескоп израђује ултраљубичасти спектрограф за посматрање егзопланета.
Опсерваторија „Спектр УФ“ биће лансирана у свемир ракетом „Ангара А5М“ са космодрома „Восточни“ после 2025. године.
Прочитајте још: