РУСИЈА

Берлин поново нашао „руски траг“: Пљуште оптужбе за хакерске нападе уочи избора за Бундестаг

Немачка је позвала Русију да ограничи деловање хакера уочи избора за Бундестаг, саопштила је портпаролка немачког Министарства спољних послова Андреа Засе, позивајући се на „поуздане информације“ о томе да иза слања фишинг порука политичарима у Немачкој наводно стоји управо руска страна.
Sputnik

„У Немачкој је, уочи савезних избора, покушано да се приступи поверљивим подацима о посланиџима Бундестага и регионалних парламената помоћу фишинг порука, с циљем крађе личних података. Ти напади могу да послуже као припрема за операције за вршење утицаја, као што су на пример дезинформационе кампање у вези са изборима за Бундестаг. Влада располаже поузданим информацијама према којима иза активности 'Ghostwriter' (према подацима америчке компаније у сфери сајбер безбедности ' FireEye' група хакера која је повезана са Русијом) могу бити хакери руске државе и конкретно војне обавештајне службе ГРУ“, изјавила је Засе.

Међутим, она није навела никакве детаље о томе како је поменута хакерска група повезана са руским званичним структурама и ко је био на мети тих сајбер напада.
Како је додала, немачка влада сматра тај „неприхватљиви приступ претњом по безбедност Немачке и демократски процес изражавања воље, а такође као велико бреме за билатералне односе.
„Влада Немачке позива владу Русије да одмах прекине са том неприхватљивом сајбер активношћу“, поручила је портпаролка.
Такође је додала да је немачка страна изнела те захтеве, између осталог, и током заседања немачко-руске радне групе за безбедносну политику која је одржана протекле недеље, 2. и 3. септембра. Засе је изјавила да влада Немачке намерава да донесе одлуку о „даљим мерама“ у вези са тим.
Немачка савезна агенција за заштиту Устава (BfV - немачка контраобавештајна служба) одбила је да коментарише изјаве немачког МИП-а о наводном „руском трагу“ у случајевима слања фишинг порука уочи избора 26. септембра.
Подсетимо, прошле седмице је шеф Савезне изборне комисије Георг Тил изјавио у Берлину да за сада нема информација о могућим сајбер нападима из Русије у вези са изборима у Немачкој, али да „то не значи да их неће бити“.
Избори за немачки Бундестаг одржаће се 26. септембра, након којих ће бити формирана нова влада и именован нови канцелар који ће заменити Ангелу Меркел.
Амбасадор Русије позван у немачко Министарство спољних послова на разговор о „руским хакерима“
Коментар