„Тема ’Кедровог пута‘ се не може одвојити од иницијативе министра Шојгуа који се тиче изградње нових градова у Сибиру и који ће имати од 300 хиљада до милион становника. Он покреће питање дубље прераде сировина које се ваде у Сибиру, а посебно, на пример, дрвета или алуминијума, или чак рециклирања пластике коју људи бацају, а од које се прави амбалажа. Дакле, када он говори о стварању тако великих кластера за дубоку прераду, он с правом истиче, на пример, да је цена тоне алуминијума једна, а цена авиона који се производи од тог алуминијума друга и то хиљаду пута виша. Сходно томе, на територији Русије се на тај начин ствара потпуно нова производња, а то значи и отварање нових радних места“, каже за Спутњик Баширов.
„Кедров пут“ — ефикасан и безбедан
„Ти индустријски кластери морају бити повезани одређеном транспортном инфраструктуром, а та индустријска транспортна инфраструктура мора бити повезана са постојећим међународним транспортним коридорима. Он га назива ‘Кедров пут’, али заправо је то део система који многи називају, на пример, ‘Пут свиле’ и део те арктичке руте, такозваног ‘Северног морског пута’ који Русија ствара на Арктику. Стога је то прелепо име, али је у ствари диверзификација транспортних коридора који иду кроз територију Русије, од југоисточне Азије до Европе“, објашњава Баширов.
Транспортни коридор исплатив за Русију, Кину и Европу
„Ово је загарантован превоз роба по краћој рути и по нижој цени. Тренутно главни морски транспортни коридор иде из Југоисточне Азије кроз Тихи и Индијски океан, па кроз Суецки канал или веома скуп пут око Јужне Африке, тј. у региону Јужноафричке Републике. Ту се окреће и иде према западним деловима Африке. То је веома дуг пут. Осим тога што је то скупо, Суецки канал је преоптерећен и има своје ризике, а ‘Северни морски пут’ или мешовити пут који подразумева комбинацију морског, железничког или речног превоза је много јефтинији и поузданији, а јефтинија су и осигурања која се плаћају. Сходно томе, ‘Кедров пут’ је користан за оне компаније које превозе робу из Европе у Југоисточну Азију или обрнуто“, појаснио је Баширов.