Мизгулин рођен је 10. септембра 1961. у Мурманску. Мизгулин је завршио Лењинградски финансијско-економски институт Н. Вознесенског (1984) и књижевни институт Горки (1993).
У складу са својим образовањем, Мизгулин се читавог живота креће на две стазе – истовремено је и директор једне од најјачих руских банака у Ханти Мансијску и бизнисмен, али и изврстан песник и књижевник.
Песник Дмитриј Мизгулин, председник Хантимансијске банке и оснивач фонда „Пут живота“ уручује орден Тјучева Емиру Кустурици
© Фото / Уступљено Спутњику
Уз све то веома је важан његов ангажман на развијању веза међу словенским народима, а поготову између Русије и Србије. На његову иницијативу књижевна награда „Југра“ постала је међународна јер је укључила номинацију књига словенских аутора чији су лауреати потом, између осталих, постали Горан Петровић, Гордана Ћирјанић, Љубинка Милинчић, пољски писац Јануш Леон Вишњевски, македонски писац Венко Андоновски и други чешки, бугарски, словеначки и грчки књижевници и преводиоци. На Мизгулинову иницијативу установљена је награда за преводиоце „Словенска повезујућа нит“.
Удружење књижевних преводилаца Србије доделило је признање Дмитрију Мизгулину
© Фото / Уступљено Спутњику
Добротворни књижевни фонд „Дорога жизњи“ („Пут живота“), на чијем је челу, издао је неколико алманаха словенских писаца, укључујући и српске, а захваљујући његовој подршци на руском језику објављене су и књиге Горана Петровића, Михајла Пантића и Гордане Ћирјанић. Српски писци су уз подршку фонда наступали на универзитетима у Тјумену, Југри, Москви и Санкт Петербургу.
Песник Дмитриј Мизгулин, председник Хантимансијске банке и оснивач фонда „Пут живота“, уручује орден Тјучева Томиславу Николићу
© Фото / Уступљено Спутњику
Био је председник корпорације „Телевизија и радијске вести” (2016–2017) и депутат Думе Ханти-Мансијског аутономног округа Југре (2006–2016).
Од 2011. Дмитриј Мизгулин председник је Управе Ханти-Мансијске списатељске организације Савеза писаца Русије. Секретар је управе савеза писаца Русије. Академик је Петровске академије наука и уметности, Руске академије природних наука, Међународне словенске књижевне академије наука (Бугарска). Аутор је низа књига поезије међу којима су и Зимски пут (1995), О чему се бринула душа (2003), Две реке (2004), Географија душе (2005), Изабрана дела (2006). Мизгулинове књиге имају посебна издања на француском, енглеском, српском и другим језицима. Био је и косценариста неколико уметничких и документарних филмова. Заједно са Сергејом Козловом коаутор је романа о Првом светском рату и породици Романових Романови: оданост и издаја, а такође и сценарија серије према том роману која ће бити емитована на Првом каналу крајем ове године.
Песник Дмитриј Мизгулин, председник Хантимансијске банке и оснивач фонда „Пут живота“
© Фото : Balin / Уступљено Спутњику
Указом Председника РФ одликован је Орденом Удружења за учвршћивање сарадње нација и народности (2011).
Признање Удружења књижевних преводилаца Србије је чин и знак захвалности у име српске културе за његов досадашњи рад.