„Напуштање Кабула била је најтежа одлука у мом животу, али био сам уверен да је то једини начин да спречим употребу оружја и спасим Кабул и његових шест милиона становника“, рекао је Гани у изјави објављеној на Твитеру.
Он је поновио да је напустио председничку палату 15. августа након упозорења припадника обезбеђења који су му саветовали да избегне „ужасне уличне борбе које је град преживео током грађанског рата“ 1990-их.
Гани се такође извинио авганистанском народу, јер се све „завршило таквом трагедијом, као и код мојих претходника – нисам обезбедио стабилност и просперитет. Извињавам се авганистанском народу што нисам могао да учиним да се све заврши другачије“, истакао је бивши председник.
Гани је такође рекао да ће ускоро детаљно испричати о свом изненадном одласку из земље и околностима које су му претходиле.
„Сада није тренутак за детаљна објашњења догађаја који су довели до мог одласка. Испричаћу о њима у блиској будућности“, наводи се у саопштењу.
Бивши авганистански председник додао је да се залаже за спровођење ревизије под покровитељством УН или независних органа како би се доказало да није изнео новац из земље.
Раније је Гани изјавио да су гласине да је из Кабула изнео новац неосноване.
Почетком августа талибани (терористичка организација забрањена у Русији) су појачали офанзиву против владиних снага у Авганистану. Милитанти су 15. августа ушли у главни град и преузели контролу над председничком палатом, а 16. августа су објавили да је рат у Авганистану завршен и да ће државно уређење бити одређено у блиској будућности. У ноћи 31. августа америчка војска напустила је аеродром у Кабулу, чиме је прекинуто скоро 20-годишње америчко војно присуство у Авганистану. Талибани су 6. септембра објавили да је и Панџшир, последња од 34 авганистанске провинције, прешао под њихову контролу. Следећег дана објављен је састав привремене владе Авганистана: на њеном челу ће бити Мухамед Хасан Ахунд, који је током прве владавине Талибана био министар спољних послова и налази се под санкцијама УН.