СРБИЈА

Истражујемо: Како у ЕУ функционишу ковид пасоши који се спремају и у Србији

Због наглог повећања броја заражених корона вирусом у Србији, државни секретар Мирсад Ђерлек најавио је увођење ковид-пропусница. Како Спутњик сазнаје, чланови Кризног штаба још нису званично разговарали на ову тему. Претпоставља се да ће функционисати попут „грин паса“ који у више европских земаља већ постоји.
Sputnik
У Француској, земљи у којој је отпор због „закључавања“, али и увођења ковид-пропусница највећи, од почетка августа на готово свим јавним местима неопходно је имати ту врсту пасоша који је практично потврда о вакцинацији.
У Француској конфузија изазива бунт
Јелена Милинчић, новинарка која живи и ради у Паризу, за Спутњик каже да су против пропусница негодовали многи, а не само људи који не желе да се вакцинишу. Она подсећа да у тој земљи свако угрожавање права изазива бунт, па су протести против пропусница свакодневни.
„Не можете у спортске сале, музеје или ресторане ако немате пропусницу. То је папир на коме је кју ар код који скенирају на улазима. Власнике ресторана полиција кажњава, дођу и проверавају да ли људи који седе у ресторану имају код који је активан недељу дана после друге вакцине. Ако немате ову врсту пасоша, могуће је показати ПЦР тест који кошта од 40 до 45 евра, али морате да обратите пажњу и на његов рок трајања“, објашњава Милинчићева.
Протест противника вакцинације у Паризу
Она додаје да тест важи само 48 сати, па се грађанима Француске не исплати да га раде да би отишли у ресторан или биоскоп. Иако је вакцина доступна и бесплатна, у тој земљи се протести због свих ковид правила не смирују.
Наша саговорница објашњава да Французи једноставно не желе да прихвате правила која немају везе са здравим разумом.
„Ковид-пропусница вам не треба за јавни превоз, у аутобусу или метроу, али вам је за авион и воз потребна. За улазак у продавницу није… Све је доста збуњујуће за народ и заправо, то што није логично, управо и изазива бунт. Такође, иритира грађане и реакција власти која је на почетку рекла да неће уводити обавезну вакцинацију. Ситуација је, како се каже, округло па на ћоше, вакцина није обавезна, а заправо јесте. Ако хоћеш да седиш код куће, не може нико да те натера на вакцинацију, али ако желиш да имаш живот који подсећа на онај од раније, то јесте обавезна мера“, каже саговорница Спутњика из Париза.
Она додаје да је недавно доживела још једну апсурдну ситуацију везану за контролу ширења вируса. Имала је госте из Грчке чији су ПЦР тестови истекли, али су их контролори уважили, јер очигледно машине за преглед кода нису најпоузданије.
„Поред тога, они могу да вам траже тест, али немају право да траже пасош, тако да заправо, можете и да им покажете туђи тест. Једино што могу да ураде је да скенирају кју ар код, не могу да траже потврду да је то ваше име, само полиција има право да вам проверава документа“.
Француска у време короне
Није довољна ни вакцина…
У Француској се у последње време лако долази до вакцине, што дуго није био случај, међутим, Јелена Милинчић наводи још једну апсурду ситуацију, кроз коју је и сама прошла, јер је била вакцинисана Спутњиком Вe (Sputnjk V) који се у Француској не признаје.
„Нисам могла да добијем ковид-пасош, а није их занимала ни количина мојих антитела, пропусницу можете да добијете само ако потврдите да сте прележали корону. Ако имате много антитела од кинеске или руске вакцине, то се не признаје, тако да вас заправо обавезују да се ревакцинишете Фајзером. У почетку та правила нису била јасна, тако су поједини добили две дозе фајзера после две дозе Спутњика В или кинеске вакцине. Тек недавно је министар здравља објаснио да је довољна једна доза“, каже Милинчићева.
У Немачкој нема кафане без пропуснице
И у Немачкој грађани не могу у кафану или биоскоп ако немају доказ о вакцинацији, негативном тесту или прележаном ковиду. У све јавне просторије улази се уз проверу правила „3Г“ (на немачком речи тестиран, вакцинисан и оздравио - почињу тим словом) које важи и у услужним делатностима где није могуће одржавати размак, попут фризера или педикира.
Притисак на невакцинисане ће се повећати од 11. октобра од када држава Немачка више неће преузимати трошкове антигенског тестирања који су сада бесплатни.
У Италији функционише зелени пасош
Такозвани "грин пас", антиковид пропусница за улазак у затворене друштвене, културне и спортске објекте већ месец дана користи се и у Италији. Без ње није могуће ући у рестoран или кафић.
Италија - љубав у доба короне
Зелена пропусница значи да је особа вакцинисана, може да буде и само једном, јер се подразумева да ће добити и другу дозу када дође време за то. Такође, не мора да буде вакцинисана, али мора да има негативан антигенски, брзи тест, који није старији од 42 сата или мора да има потврду да је прележала ковид 19“, објашњава Маринела Ражнатовић, дописник РТС-а из Италије.
Међутим, италијанска влада 1. септембра донела је одлуку о проширењу примене зелене пропуснице, постала је обавезна за све запослене у школама и универзитетима, као и за улазак у авион, воз, међурегионални аутобус и брод. Дакле, ни у Италији ковид-пропусница није обавезна за јавни градски превоз.
Корак до обавезне вакцине
Ражнатовићева додаје да Влада разматра могућност примене зеленог сертификата и за запослене у јавним службама, али и у угоститељству. То ће бити трећа промена правила од његовог увођења.
„Сада је на снази једна контрадикторност, гости морају да имају зелену пропусницу, а они који су запослени у ресторанима и кафићима нису обавезни. Треће проширење које ће уследити за неколико дана биће заправо корак ближе одлуци да вакцинација постане обавезна, што је иначе прошле недеље премијер Италије најавио као реалну могућност којој тежи“.
После стравичног биланса у Италији на почетку пандемије, поучени искуством Израела и САД, лекари непрекидно апелују на све да се вакцинишу, последњи резултати испитивања јавног мњења кажу да две трећине Италијана, не само да је за зелену пропусницу, већ је и за увођење обавезне вакцинације, иако је та тема у старту поделила јавност.
Ковид болница у Батајници
Маринела Ражнатовић додаје да људи у Италији више не беже од пропусница и вакцинације, јер је већ неколико дана устаљен број новозаражених, између 4 и 5 хиљада. Теши податак да је од тестираних особа заражено само 1,5 одсто.
У Србији је тај проценат око 25,9 одсто. У последња 24 сата, потврђена су још 5.633 случаја заражених вирусом корона од 21.757 тестираних. Од последица ковида 19 преминуле су 24 особе.
Није познато када ће Кризни штаб у Србији разматрати опцију ковид пасоша. За сада је то само најављено. Иако правна струка још није пресекла ни да ли је та мера – уставна.
Коментар