СВЕТ

Најупечатљивији призор са параде у Северној Кореји: Шта Ким Џонг Ун поручује свету /видео/

Северна Кореја је прославила 73. годишњицу свог постојања ноћном војном парадом у престоници, пишу државни медији преносећи фотографије параде учесника у наранџастим заштитним оделима, али без балистичких ракета.
Sputnik
Ким Џонг Ун, лидер државе, присуствовао је догађају на којем су војска и Црвена гарда радника и сељака, највећа цивилна одбрамбена снага у држави, марширали у Пјонгјангу на тргу Ким Ил Сунга од среде у поноћ, преноси државна новинска агенција КЦНА.
Родонг Синмун, гласило владајуће Радничке партије, објавило је фотографије људи у наранџастим заштитним оделима и гас-маскама како марширају уз наоружане војнике.
На паради је показано и традиционално наоружање попут ракетних бацача и противтенковских пројектила.
Међутим, медији нису приказали ни споменули балистичке ракете, а Ким није одржао говор, за разлику од прошлог октобра кад се хвалио нуклеарним способностима државе и показао дотад невиђене интерконтиненталне балистичке ракете.
„Људи у редовима за превенцију епидемије били су пуни патриотског ентузијазма како би приказали предности социјалистичког система широм света, а у исто време чврсто штитили безбедност државе и народа од светске пандемије“, пише КЦНА.
Сјеверна Кореја није потврдила ниједан случај ковида 19, али је затворила границе и увела строге превентивне мере, приказавши пандемију као питање опстанка нације.
Јанг Му Џин, професор на Севернокорејским студијима у Сеулу, тврди како изостанак стратешког наоружања и усредсређеност на јавну безбедност показује да се Ким фокусирао на унутрашња питања попут ковида 19 и економије.
„Чини се да је парада строго осмишљена као домаћи фестивал чији је циљ промоција националног јединства и солидарности режима. Није било нуклеарног наоружања а Ким се није обратио, што би могло значити да је одлучио остати по страни и оставити простора за маневар у будућим разговорима са САД и Јужном Корејом“, рекао је Јанг.
Разговори о заустављању севернокорејског нуклеарног програма стоје у месту од 2019. године.
Влада америчког председника Џоа Бајдена најавила је да ће тражити дипломатске путеве за денуклеаризацију Северне Кореје, али није показала вољу да прихвати позив Пјонгјанга на ублажавање санкција.
Оживљавање међукорејских телефонских веза у јулу вратило је наду у повратак преговора о денуклеаризацији.
Међутим, Северна Кореја је престала одговарати на позиве, а Јужна Кореја и САД су прошлог месеца одржали годишње војне вежбе за које је Пјонгјанг упозорио да би могле подстаћи безбедносну кризу, преноси Јутарњи.
СВЕТ
Без новог стратешког оружја и Кимовог говора: У Северној Кореји одржана војна парада /фото/
Коментар