„Е-фактуре које ће у потпуности бити уведене до краја 2022. године и нови систем фискализације за који је рок крај априла следеће године, значиће да нам потпуно другачије ради систем наплате и контроле целог платног промета у земљи“, рекао је Мали на конференцији за новинаре.
Подсетио је да ће е-фактуре бити увођене у три фазе, а да ће до краја 2022. године цела привреда, дакле и јавни и приватни сектор, који су у систему ПДВ-а бити обавезни да их користе.
Тај систем, осим што даје бољи увид у продају, омогућава и да се електронски упаре улазне и излазне фактуре, истакао је министар финансија.
„Ако се оне упаре, аутоматски се добија назад порез на додату вредност, а управо је убрзавање повраћаја ПДВ-а био најважнији захтев привредника“, додао је Мали.
Према његовим речима, искуство Европске уније показује да се у просеку упари око 85 одсто е-фактура и одмах добија повраћај ПДВ-а, па остане да се реши проблем осталих 15 процената.
Мали је оценио да увођење е-фактура много значи за ликвидност привреде и за њену конкурентност, која би требало да се побољша, пренео је Танјуг.