Ђоковић је такву стратегију промовисао ове године, готово да је постало правило да креће дуеле из „хендикепа“, нарочито против млађих ривала.
Један од њих је Александар Зверев, сјајни Немац руског порекла који је његов ривал у полуфиналу УС опена.
Борис Бекер, бивши Ђоковићев тренер, изјавио је да је за анализу тог меча неопходно више од пуког гледања тренутног турнира.
„Не можете само да гледате актуелан турнир, тенис не функционише тако, увек морате да погледате шта се десило раније“, навео је Бекер.
И наставио.
„Ђоковић игра за тениску и спортску историју, Зверев покушава да освоји први Гренд слем трофеј и те чињенице играју главну улогу. Зверев јесте изгубио само један сет на овом УС опену, али је све то секундарно када се дође до полуфинала“.
Бекер је навео да Ђоковић понекад узима више времена да уђе пуном снагом у меч.
„Ђоковић има другачију игру, он вас доведе до нервозе због помисли о дужини мечева. Његови противници су увек јаки на почетку меча, али Новака то не занима. Новак заиста креће пуном снагом тек после сат и по или два, а онда завршава мечеве јако. То је готово његова стратегија, да унервози ривала и онда га победи“, истакао је Бекер.
О томе је раније говорио и Енди Родик, далеко сликовитије , током меча са младим Американцем Џенсоном Бруксбијем.
„Новак ти прво узме ноге, а онда и душу. Обећавам вам једну ствар, како се меч буде настављао, Новак ће овом клинцу нанети највећи физички бол икада. Сат и по игре и видимо да мали има проблеме са телом. Сви знамо да ће Новак то искористити...“, истакао је Родик.
Међутим, у полуфиналу олимпијског турнира догодило се обрнуто, Ђоковић је стартовао одлично, али је у другом сету пао.
Заправо, Зверев је тада кренуо на све или ништа, није имао никакву задршку, „лопатао“ је ударце и увео Ђоковића у тежак положај.
Новак је био исцрпљен, није успевао да пронађе моменат за враћање у ритам и релативно глатко је изгубио.
Зверев има рецепт како победити Ђоковића, можда је и једини тенисер на свету са таквом вештином па би евентуални Новаков покушај да заигра на „своју тактику“, о којој је говорио Бекер, могао да буде мач са две оштрице.