„Упркос изјави Картаполова, оно што је званично познато јесте да вежбе нису усмерене ни против једне земље или савеза и да су искључиво одбрамбене природе. Штавише, ове вежбе су планске и ово није први пут да се одржавају. Ако се не варам, оне се одржавају на сваке четири године — прва је била ’Запад-2009‘, затим ’Запад-2013‘ и ’Запад-2017‘, а сада ’Запад-2021‘. Дакле, не одржавају се често. Између осталог, вежбе се одржавају на територији Русије, тако да не мислим да се ради о некаквим сигналима, јер ово није некакав једнократни догађај када морамо да НАТО-у показујемо свога Бога. Ово је просто регионално груписање војске, снага Русије и Белорусије, којe се спремају да одбране своју територију ако буде потребно. То јест, то је планска, редовна вежба“, објашњава Зверев.
Русија и Белорусија — заједничким снагама против претњи
„Увежбавање акција у оквиру јединственог система захтева веома озбиљне кораке, пошто је у земљама НАТО-а акценат стављен управо на јуришну авијацију, на тактичке ловце и бомбардере. Чињеница да су квантитативно и квалитативно супериорнији од ваздушних снага Русије и Белорусије захтева од нас веома озбиљну припрему“, рекао је Алексеј Подберјоскин.
„Нас то не може да не забрињава, будући да се стварају моћни командни центри, складишти се тешко наоружање, а у случају сукоба, остаје им само да пребаце трупе. Осим тога, вежбе које су недавно одржане у балтичким земљама и Пољској указују на то да се у тој регији не развија само инфраструктура НАТО-а, него да се спрема да она буде и оперативна. Ми све ово узимамо у обзир и спремамо се да се супротставимо одређеним заједничким корацима“, каже Подберјоскин.
НАТО службе заказале
„Транспарентност је прилично велика. Почетком августа начелник белоруског Генералштаба одржао је брифинг, а то је урађено и у руском Министарству одбране. Ако западни војни аташеи не раде добро и не долазе на те брифинге, не постављају питања — да ли је Русија крива за то?! И друго, зашто бисмо узимали хлеб обавештајним службама земаља НАТО-а? Да ли ми треба да им прикупљамо и достављамо информације?! За то су плаћени и због тога каче звезде на еполетама, па нека раде. Све информације и податке које је Русија обавезна да пружи у оквиру својих међународних обавеза она их и пружа, као и Белорусија“, истиче руски експерт.
„Не мислим да се овде ради о некаквој демонстрацији. Ради се о томе да је ОДКБ раније концентрисао своје снаге у Централној Азији и на претње које долазе из тог правца , а та безбедносна организација није створена само за борбу с претњама и изазовима које одатле долазе. Очигледно је да постоји потреба да се наши партнери укључе на могућа супротстављања претњама које долазе из других праваца и на други начин“, закључио је Зверев.