„У азијским земљама се примећује сличан раст цена, због чега су велики добављачи почели да усмеравају природни течни гас у тај регион и да снижавају експорт гаса у Европу. Такође видимо и да су подземна складишта гаса у Европи попуњена само 71 одсто. У Немачкој, на пример, показатељ не прелази 63 одсто, а у Аустрији око 49 одсто“, навела је Белова.
„Осим тога, у Европи постоји правило које су увели Еворпљани да 50 одсто испорука гаса морају да врше добављачи који нису из Русије. У принципу, ‘Гаспром’ би теоретски могао да повећа извоз у Европу и спречи раст цена. Државна корпорација у овој ситуацији делује строго према уредби коју су прописали сами Европљани“, објаснио је Корењев.
„Никако не треба кривити ‘Гаспром’, јер ми сада пумпамо рекордан обим гаса, мада не прелазимо више од 50 одсто колико је прописано европским законом. Притом су нам Европљани подметали ногу приликом изградње ‘Северног тока 2’ због чега је и дошло до кашњења у реализацији пројекта. Напомињем да ‘Северни ток 2’ гарантује снабдевање гасом, а извоз течног гаса из САД није загарантован, јер се допрема морем. Међутим, Европљани су ипак инсистирали на енергетској независности, а сада су се суочили са дефицитом о чему су више пута били упозорени. Они су такорећи сами себи пуцали у ногу и сатерали себе у ћошак“, навео је Корењев.