На одлуку ЕК реаговала је италијанска посланица у Европском парламенту Мара Бицото, која је рекла да су Италијани због ове „луде одлуке ЕУ“ спремни да иду на барикаде, како би на сваки могући начин бранили италијански „просеко“, пише бечки дневник „Пресе“.
Истиче да свима мора бити јасно да је једини прави „просеко“ онај који је направљен у северној Италији.
Бицото је најавила да ће парламентарци „Лиге“, током наредна два месеца, рок за притужбе и приговоре, водити и борбу за одбрану квалитета „просека“ и послове хиљаду италијанских предузећа.
Далматинско вино против вина са севера Италије
Хрватска је у Бриселу покренула поступак за међународно признање имена свог далматинског слатког вина „прошек“, те је већ након приступања ЕУ 2013. затражила признавање израза „прошек“.
То је Брисел тада одбио због сличности имена са италијанским „просеком“.
„Одлука ЕК о признавању заштићене ознаке географског порекла хрватског вина „прошек“ је погрешна. Министарство пољопривреде већ се изјаснило против тог признања и употребиће све релевантне аргументе како би одбило захтев Хрватске за регистрацију“, најавило је Министарство пољопривреде Италије.
Председник региона Венето, у којем се производи „просеко“, Лука Цаја, уложио је протест ЕК.
Хрватско вино прошек због ког се буне Италијани јер копира назив просека
„Пресе“ подсећа да је Италија пре много година на европском заједничком тржишту заштитила свој „просеко“, што значи да се вина с истим или сличним именом не могу продавати у ЕУ ако не долазе из регије Венето.
Удружење пољопривредника Италије „Колдирети“ указује да хрватска иницијатива представља напад на „просеко“, који се највише извози, али и највише опонаша.
„Пресе“ указује да нови вински рат подсећа на раније спорове око заштите марки у ЕУ, као што је вођен око „крањске кобасице“ између Аустрије и Словеније, али и Италије и Мађарске око вина под именом „токаи“.
У спору са Мађарима Италијани су претрпели пораз, па су своје вино „токаји“ морали преименовати у „фриулано“, преноси Танјуг.