Како наводи аутор чланка Крис Осборн, бројност армије у комбинацији са новим технологијама постала је „злокобнија претња“, него у време сукоба са Совјетским Савезом.
Иако Москва данас располаже бројчано слабијим снагама него у време Хладног рата, модернизација Оружаних снага изазива озбиљну забринутост Запада. Конкретно, реч је о хиперсоничним ракетама, тактичном нуклеарном оружју, као и ловцима Су-57, тенковима Т-14 „Армата“ и противавионским ракетним системима С-400.
Осборн подсећа да не само да Русија прави ново оружје, него активно одржава и побољшава старо. Као пример је навео тенк Т-72 који су од момента настанка седамдесетих година прошлог века више пута побољшавали.
Како је новинар прецизирао, осим бројних авиона, тенкова и артиљеријских система, Москва располаже и Ратном морнарицом која броји око 600 бродова, укључујући један носач авиона, 15 разарача и 63 подморнице.
Снага Ратне морнарице Русије, конкретно у Црном мору, важна је за Русију са становишта економије и геополитике, јер јој то обезбеђује приступ Средоземном мору, закључује аутор чланка.