Холин омогућава производњу неуромедијатора ацетилхолина. Њега је 1921. године открио научник Ото Леви који је 1936. године добио Нобелеву награду. Ацетилхолин може да успори откуцаје срца, прошири крвне судове, снизи притисак, појача лучење ензима пробавног система и бронхијалних жлезда. Неуромедијатор може да снизи очни притисак па се у чистом облику користи за лечење глаукома и има важну улогу у преносу импулса у разним деловима мозга, док његов недостатак може да изазове Алцхајмер.
„У једном јајету има око 147 милиграма холина. Захваљујући њему јаје је један од главних извора хранљивих састојака и налази се на другом месту после говеђе џигерице“, навели су у Министарству пољопривреде САД.
Женама је дневно потребно 278 милиграма холина или нешто мање од два јаја, а мушкарцима – 402 милиграма холина или три јаја, објавио је Национални институт за здравље. Међутим, то не значи да је потребно јести само јаја, јер и други производи, као што су краставац, парадајз, пиринач и кромпир, садрже холин. Поред холина јаја су богата витаминима А, Д, Е, К, Б.
Зашто дијетолози препоручују да се једу тврдо кувана јаја? Одговор је једноставан, јер их је лакше припремити и не користе се масти приликом њихове припреме, што је случај када се прже.