„Само последњих недеља готово свакодневно се догађају инциденти на граници с Пољском, Литванијом и Летонијом, током којих се мигранти из Авганистана и других земаља, на пример Ирака и Сирије, помоћу оружја избацују на белоруску територију“, нагласио је председник.
Како је рекао, двоструки стандари Запада манифестују се и у активним покушајима да се одвоје од мигрантске проблематике оградом на западној граници ОДКБ. Притом, лидер Белорусије је додао да се у те сврхе издвајају се стотине милиона долара.
„То је празни хир који никоме није потребан. Али ако дубље сагледамо ову ситуацију, може да се говори о стварању нових линија раздвајања у Европи уз коришћење бодљикаве жице у пуном смислу те речи. Фактички се уместо дијалога за решавање хитних међународних проблема враћају примитивни приступи периода Хладног рата“, истакао је шеф Белорусије.
Мигрантска криза постала је изговор за јачање војног потенцијала НАТО-а на западним границама ОДКБ, изјавио је Лукашенко.
„Војска која броји преко десет хиљада људи и више од 500 јединица тешке војне технике, стално је распоређена у близини белоруских граница", додао је.
Запад лобира за сопствене интересе
Према његовим речима, уводећи санкције против суверених држава под слоганом борбе за људска права, Запад лобира за своје економске интересе.
„Колективни Запад врши притисак на суверене државе помоћу ограничења, реципрочних активности и хибридног утицаја. Све то се дешава под паролом борбе за нечија права. Међутим, ми одлично схватамо да је истински мотив за такве мере отворено лобирање за своје интересе, притом не само економске“, истакао је председник.
Притом, како каже, користе потпуно измишљене изговоре за увођење санкција. Конкретно, шеф Белорусије је поменуо ванредно слетање авиона компаније „Рајанер“ у Минску, након чега су европске земље увеле забрану коришћења ваздушног простора Белорусије и затвориле своје небо за белоруског националног превозника, компанију „Белавиа“.
Хуманитарна криза у Авганистану
Он се осврнуо и на ситуацију у Авганистану, рекавши да ће хуманитарна криза у тој земљи бити праћена изазовима и претњама колективној безбедности земаља ОДКБ.
„Постоји хуманитарна криза. Биће праћена читавим спектром негативних последица, укључујући изазовима и претњама колективној безбедности ОДКБ“, упозорио је председник и додао да ОДКБ у тренутној фази генерално адекватно реагује на савремене изазове и претње.
Глобалне тензије повлаче ризике насилног решавања сукоба
Белоруски председник констатовао је да раст напетости у свету ствара ризике насилних могућности решавања сукоба.
„Нажалост, морам да констатујем да ова година није допринела побољшању међународне ситуације. Принципи и норме међународног права и даље се грубо игноришу. Границе регионалне нестабилности се шире. Глобалне тензије стварају ризике насилних опција за решавање конфликта“, оценио је Лукашенко.
Према његовим речима, посебну забринутост изазива раст војних расхода у свету и демонтажа система контрола наоружања.
„Пред нашим очима се распада Споразум о отвореном небу, а Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања у суштини остаје једини актуелни споразум у тој области. Одсуство конструктивне агенде у области ограничења наоружања не додаје оптимизам и одржава војно-политичку напетост“, објаснио је шеф Белорусије.
Лукашенко је оценио да опасан тренд представља заоштравање ситуације на западним границама ОДКБ. Према његовим речима, војно присуство САД у источној Европи се шири и повећавају се борбене способности коалиционих НАТО формација. Све то ствара услове у близини наших граница за војне провокације и инциденте, истакао је он.
„Истовремено, наши суседи ─ балтичке земље, Пољска и Украјина, врло нервозно реагују на планирану белоруско-руску вежбу 'Запад 2021'. Оне су фактички завршене, а бука са територије Запада и даље се шири по целом свету“, закључио је лидер Белорусије.