„О кризи јасно сведоче озбиљна неслагања између православаца на тему како схватамо уређење васељенског православља... У тој кризи се, наравно, види утицај одређених политичких сила, јер је читава историја цркве праћена тим утицајем и не може се порећи да у свету постоје они који би желели да униште темеље православног живота, да посеју раздор и поделу међу народима“, рекао је патријарх.
Како је истакао, примећује се тенденција да се грчко, медитеранско православље одвоји од словенског православља, а пре свега од Руске православне цркве,„односно да се понови модел раскола из 1054. године и да се тиме ослаби православна црква“.
„Као поглавар РПЦ, чија је дужност да се брине о очувању и јачању односа са свим помесним православним црквама, не могу а да не осећам личну бол због онога што се догађа у нашим односима са васељенском патријаршијом и са црквама које је Константинопољ увукао у признавање такозване аутокефалне украјинске цркве, која у ствари не представља ништа друго до озакоњење црквеног раскола“, истакао је руски патријарх.
Раније је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио да је Руска православна црква под снажним притиском из САД који има за циљ уништење православног јединства. То је посебно приметно у Украјини, Белорусији и низу других држава и региона.