„Трећа доза могла би да буде корисна за старије, па чак и за целу популацију. Међутим, мислим да још нисмо стигли до тога ако гледамо податке“, рекао је др Офер Леви, специјалиста за вакцине и инфективне болести из Бостонске дечје болнице, преносе амерички медији.
Саветодавни комитет саслушао је аргументе научника и представника „Фајзера“ у вези са одобравањем треће дозе за општу популацију. После неколико сати, гласао је 16-3 против увођења треће дозе, наводи РТ.
Одлука саветодавног комитета није обавезујућа и ФДА би могла да не поступи по њој. Администрација америчког председника Џоа Бајдена рачуна да ће ФДА одобрити трећу дозу, како би њена примена почела пре краја месеца.
„Фајзер“ је комитету представио низ студија које говоре о томе да ефикасност вакцина слаби неколико месеци после примања. Једна од њих говори да је ефикасност пала са 93 на 53 одсто када је у питању делта варијанта вируса корона, те пад са 97 на 67 одсто у случају претходних варијанти.
ФДА је већ изразила скепсу према подацима које је изнео „Фајзер“, наводећи да вакцине ипак пружају заштиту од тешког облика болести и смрти.
„Фајзер“ није једини произвођач који се нада увођењу треће дозе, па је тако „Модерна“, која такође производи мРНК вакцину, објавила податке да вакцине слабе протоком времена, тврдећи да постоје докази о потенцијалној користи од треће дозе.
Комитет наставља да разматра доказе о трећој дози и може је и даље одобрити за старије особе и људе који су на неки начин посебно угрожени.