Бубањ, који је био на челу Тениског савеза Београда, изразито добро познаје игру Новака Ђоковића па је анализирао сегменте из финала УС опена и проценио шта је Данилу Медведеву помогло да дође до трофеја.
Тениски стручњак сматра да иако је руски тенисер имао мање изазовније противнике до финала то није требало да му олакша борбу против Новака.
„Био је ту и стицај околности. Имао је потпуно отворен жреб и објективно мање изазове, али то није разлог да то што је одморнији буде бољи у финалу. То често може да буде и обрнуто. Читаво то финале није зависило од Медведева, него искључиво од Новака“, почео је разговор за Спутњик Горан Бубањ.
Горан Бубањ
© Фото : Скриншот/Добро јутро Јована и Срђан
Он је навео две ситуације у мечу које су биле кључне за Новаков пораз. Бубањ сматра да је први рекет света имао прилику да преокрене меч у своју корист.
„Ако причамо о детаљима постоје два која су одлучила читав ток тог финала и зато се завршило овако како се завршило. То је први гем у којем се видело све. Када је Новак сервирао имао је 40:15, један поен је била дупла грешка, а Медведев је наређао три неизнуђене грешке. Када видите његов начин игре у том првом гему, видело се да је био под притиском. Да је Ђоковић добио тај свој гем, тај притисак би се видео и на сервису Медведева и ток меча би био другачији“, објаснио је Бубањ.
Након те ситуације, некадашњи селектор сматра да је Новак кључни тренутак за преокрет прокоцкао у другом сету.
„Онда смо ушли у други сет. На овом турниру је Новака почео да бије глас да када изгуби први сет, онда рутински добија меч. Ђоковић је добио свој гем, одмах је имао три везане брејк лопте на сервис Медведева. Од тога прва лопта била је стопостотна, лака лопта на мрежи. Да је то реализовао било би 2:0, онда би сервирао било би 3:0, и онда бисмо имали потпуно други меч“, сигуран је тениски стручњак.
Данил Медведев након победе над Новаком Ђоковићем изненадио је изјавом да не би могао да победи најбољег тенисера света да је меч трајао дуже.
Исто сматра и Горан Бубањ који је истакао да Рус не би могао интезивно да спроводи своју тактику да је меч ушао макар у четврти сет.
„Поента је била да се ово финале развуче у четири, пет сетова, да Медведев од умора почне слабије да сервира. Онда се то избалансира и онда би Новак био у предности“, објаснио је Бубањ.
Новак је своје брејк лопте олако прокоцкао, а бивши селектор сматра да је то руском тенисеру додатно подигло самопоуздање.
„Кад се неко врати на три брејк лопте, као Медведев, добије се неки додатни стимуланс, самопоуздање. После тога Новак није имао више никаквих шанси“, рекао је прослављени стручњак.
Ђоковићеви потези у финалу УС опена нису били они карактеристични, а некадашњег председника Тениског савеза Београда изненадило је и то што српски ас није имао јасну тактику.
„То је меч који је несхаватљиво кратко трајао и за Новакове и за било чије стандарде на једном Гренд слему. Мислим да је и сама игра била чудна, најпре Новакова. У моменту када је испустио конце, почео је да срља на мрежу, чак је то и добро радио, што је занимљиво, али једноставно ни Федерер не би толико пута ишао на мрежу. Ту се видело да он губи конце игре и да нема једноставно јасан концепт по којем би продужио меч“, објаснио је Бубањ.
Новак Ђоковић
© AP Photo / SARAH STIER
Први рекет света носио се са огромним притиском пред Отворено првенство Америке, јер му је само тај Гренд слем фалио да комплетира сва четири у низу и тако постане први тенисер који је освојио календарски слем после Рода Лејвера који је то урадио 1969. године.
Бубањ сматра да није само притисак Новака победио у финалу, већ је и одлазак на Олимпијске игре био грешка јер је одузео времена за одмор и припрему.
„И Новак је био у дилеми да ли да игра Олимпијске игре. Мислим да је то не основни, али предуслов да се ствари развију онако како су се развиле. Олимпијске игре су биле из ове преспрективе велика грешка у сваком погледу. Изгубио је период и одмора и припреме за УС опен, а то му је реално гледано био најважнији турнир у каријери. Он ће да освоји још Гренд слемова, биће први, али четири у једној години то је незамислив успех“, истакао је стручњак.
Новак Ђоковић на Олимпијским играма у Токију
© AP Photo / Patrick Semansky
Он верује да био то био историјски успех какав ипак ни Род Лејвер није достигао.
„То што је Род Лејвер урадио то нема везе са овим данас. Тада су се играла три турнира на трави. Нема сличности са данашњим тенисом, као да причамо о другом спорту“, искрен је био Бубањ.
Док је Ђоковић деловао као да није имао тактику, Рус је пронашао кључ којим би могао да запрети српском асу.
„За финале је делом крив и Данил Медведев. Он је тактику имао. На свој сервис све је полагао на сервис и ништа више, ту за Новака нема игре. Онда Новак сервира, нажалост није сервирао баш на високом нивоу, а кад се уђе у размену Медведев је играо споро. Више по средини, неколико удараца, Новак је био нестрпљив, јурио је да погоди нешто јако, док је Медведев погађао саме линије“, објаснио је Бубањ.
„Тај неки концепт који је имао Медведев је савршено спровео. Ђоковић једноставно није имао шансе да то уведе у дуже размене које би измориле противника и игру спустиле на неки ниво који није само сервис Медведева“, анализирао је тениски стручњак.
Историјска сезона ипак није пропала. Оно што је Ђоковић радио током целе сезоне свакако не нешто што бели спорт не памти.
„Када се ухватимо само за тај условно речено неуспех, треба само да се вратимо и кажемо да је ово година у којој је Новак Ђоковић освојио три Гренд слема и на четвртом играо финале. Та година, како год је ко гледа, за 50 година он ће рећи то је година Новака Ђоковића“, истакао је Бубањ.
Након болног пораза Новак је рекао да нема план за наставак сезоне и да није сигруан када ће следећи пут на терен. Бубањ ипак верује да српски ас неће дозволити да неко угрози његову прву позицију на АТП листи.
„Што се тиче наставка сезоне, ако он одлучи, а мислим да хоће, да се бори јер Медведев у некој теорији може да га престигне, ја не сумњам да ће играти. Овај стрес неће више имати, нема ту више толико драме“, верује стручњак.
Бубањ је направио паралелу са 2011. Годином, када је Ђоковић морао такође да се суочи са великим притиском јер је те сезоне постао први рекет света.
„Ако се још мало вратимо уназад, 2011. године Новак је имао преко 40 победа. Играо је против Федерера на Ролан Гаросу. Он против Роџера на шљаци не може да изгуби никако. Међутим, то је био толики притисак, Федерер је искористио и наравно одлично одиграо. Има таквих ситуација, као и сада, када сав притисак једног спорта легне на једног спортисту“, објаснио је бивши селектор.
Новак са публиком у Њујорку нема добар однос још од 2008. Године, међутим током овогодишњег финала догодио се невероватан преокрет. Цео стадион стао је уз Ђоковића у тренуцима када је српски ас тонуо.
„Био сам у Паризу у финалу када је Новак изгубио од Стена Вавринке. На трибинама је било 20.000 људи, нико осим у ложи Ђоковића, није навијао за њега. Када је изгубио у меч, после тога је доживео десетоминутни аплауз, то је лицемерно. Они који га пљују целе године, па га сада величају раде бесмислену ствар. Он је показао у последњих десет година да је на врху тениске историје“, искрено је истакао Бубањ.
За крај разговора некадашњи први човек Тениског савеза Београда објаснио је да колико год неко више волео Рафаела Надала или Роџера Федерера мора да призна Новакове успехе које је остварио претходних сезона.
„То је ствар укуса да ли се некоме више допада Федерер или Надал, али оспоравати Новака па га признавати након изгубљеног финала је потпуно бесмислено. Или га признајете или не. Што се Новака тиче не постоји средина“, закључио је Горан Бубањ.