„Био сам на великом броју бирачких места, разговарао са више од 60 посматрача из Русије, укључујући представнике прозападних опозиционих партија ‘Јаблоко’ и ‘Грађанска платформа’, као и са представницима НВО ‘Голос’. Такође, пратио сам и процес у Московској изборној комисији. Избори су као и другде, уз разлику да постоје аутоматски бројачи броја листића у кутији, што онемогућава накнадно убацивање, после затварања бирачких места, и постоји видео и звучни надзор бирачког места. На самим местима није било никаквих неправилности, замерке опозиције биле су да су нешто прочитали на друштвеним мрежама те да то треба проверити“, изјавио је Пророковић, након затварања бирачких места у Русији.
Пророковић оцењује да је у процесу електронског гласања Русија искорачила далеко, укључујући и развој система за спречавање злоупотреба.
„С једне стране, избори су били транспарентни - сва кршења изборних процедура су моментално решавана, појединачних неправилности јесте било, али су оне отклањане зато што је 96 посто бирачких места било покривено камерама, тако да неких већих системских неправилности није ни могло бити – оне су унапред спречене. Такође, Централна изборна комисија омогућила је доступност свим подацима и сви домаћи и страни посматрачи могли су добити различите врсте података које су желели у реалном времену“, рекао је Пророковић.
Међутим, с друге стране, огроман је број лажних вести које су пласиране у претходна два дана, а до сад их је евидентирано чак седам хиљада. Углавном се ради о ширењу фотомонтажа или различитих видео материјала преко друштвених мрежа, додао је Пророковић.
„Проблематично је и то што онда те материјале преузимају поједини западни медији, некритички их објављују и тако креирају слику да ови избори нису регуларни. То нам све говори да избори који су одржани нису били само изјашњавање грађана и питање поштовања демократске процедуре, већ имају и своју геополитичку димензију“, закључио је Пророковић.