Хиљаде учесника операције моћи ће да размене информације за неколико секунди, напомиње он и истиче да се САД надају да ће остварити надмоћ над снагама Русије и Кине. Руски новинар објашњава како Америка намерава то да изведе.
„Конвергенција“
Према његовим речима, главни циљ „Конвергенције“ је масовна употреба најаутономнијих система у борби који ће самостално детектовати циљеве и одлучити када ће их уништити.
Коц подсећа да су САД тај концепт први пут тестирале пре годину дана на полигону Јума у Аризони, заједно са преко 30 перспективних технологија. Примера ради, дрон је сам идентификовао на бојном пољу тенк Т-72, али је удаљеност до мете била превелика за напад, због чега је беспилотна летелица пренела координате командом пункту и мета је уништена уз помоћ артиљерије.
Друга важна специфичност америчког плана је проширени састав групе, додаје новинар. Како каже, пилоти, морнари и маринци придружиће се копненим јединицама.
Осим тога, обзиром да је прошле године проверена само поузданост и оперативност компоненти система, ове јесени ће техника бити проверена у условима блиским борбеним.
Седам сценарија
Пентагон ће разрадити неколико сценарија, наводи се у чланку.
Новинар пише да је најпре идеја да се користе извиђачке беспилотне летелице, сателити на ниској орбити, радио-електронско извиђање и да се укључе специјалне снаге.
Другим речима, план Пентагона је да активира све што ће команди пружити актуелне информације о месту предстојеће операције.
Друга фаза је посвећена одбијању непријатељског ракетног напада уз помоћ дубоко ешалонираног система противаваздухопловне одбране, додаје Коц.
Описао је како ће се, према његовом мишљењу, даље развијати ситуација. Здружене снаге извешће контра-напад на непријатељске положаје користећи прецизно оружје, беспилотну авијацију, летелице са посадом, као и бродске системе, сматра руски новинар. Напад ће, како је рекао, извести и специјалне јединице.
Након те фазе, између осталог, биће обављена допуна горивом авиона у ваздуху из беспилотних летелица МК-25. Затим ће поново обавити извиђање бојног поља и положаја условног непријатеља — уз помоћ потпуно аутономних беспилотних платформи које ће идентификовати циљеве. Укључиће се и падобранци са специјалним наочарама на којима се приказују стварне информације у реалном времену.
На крају, ударни дронови уништиће копнену мету без људског учешћа, истакао је руски новинар.
„Слом одбране“
Копнене снаге су научиле да добијају много више информација о борбеној атмосфери, рекао је раније новинарима бригадни генерал Џон Раферти и додао да је још важније то што је знатно повећана брзина размене информација између учесника борбене операције.
„Сада радимо на здруженом систему команде и контроле који обухвата све домене који ће повезати средства за извиђање са ударним системима, као и обезбедити поуздану комуникацију између војске на свим нивоима“, нагласио је амерички генерал.
Према његовим речима, војска ће током вежби тражити најефикасније начине за пробој кроз "зоне забрањеног приступа“.
Према писању аутора чланка, план је да недавно формиране радне групе које покривају бројне домене (Multi-DomainTask Force) — пробију одбрану.
Њихова главна ударна снага су вишецевни бацачи ракета, високопрецизне ракете и у перспективи хиперсонично оружје.
Реч је о технички најнапреднијим јединицама америчке војске, због чега ће оне тестирати најновије америчке одбрамбене производе. Такође, 82. ваздушно-десантна дивизија биће укључена у предстојеће маневре.
Међутим, према процени западних војних стручњака, оперативно-тактички системи „Искандер“ распоређени у близини Калињинграда, заједно са противавионским ракетним системима С-400 и обалским комплексом „Бастион“ биће поуздана заштита од сваког напада.