Иако се ситуација са корона вирусом мења на дневном нивоу, а информације о томе на који начин ће убудуће радити образовне установе прате ове промене, то није много утицало на динамично тржиште некретнина за рентирање у главном граду.
Када је реч о стању на тржишту некретнина, према истраживању који је спровео Индомио током августа, традиционално најпопуларније општине за које су студенти заинтересовани су управо оне у центру града (општина Стари Град, општина Врачар), али и Вождовац, Нови Београд и делови општине Савски Венац.
Пандемија није утицала на тржиште
Како су примарни критеријуми приликом одабира будућег дома финансије и локације, је усмерио пажњу управо на истраживање просечних цена станова у атрактивним општинама у Београду.
Према последњој одлуци, студенти Београдског Универзитета похађаће наставу према комбинованом моделу примењеном индивидуално на сваки факултет према специфичним потребама, а у складу са тим, београдски студенти неминовно ће морати да живе барем делимично на територији престонице.
Несигурна ситуација са наставком модела школовања није превише утицала на само тржиште, па динамика функционише по сличном принципу као и претходних година, те је активност рентирања станова појачана већ од средине августа и траје и даље.
Током ове године, за изнајмљивање стана потребно издвојити од просечних 6,47 евра по квадрату на Вождовцу до просечних 8,33 евра по квадрату на Старом Граду, пише Бизлајф.
Цене квадрата станова за ренту у Београду нису претрпеле веће промене у односу на 2020. годину, па је тако забележен пораст цена на Новом Београду и Врачару, док су на другим општинама просечне цене остале врло сличне онима у првој пандемијској години.
У зависности од тога да ли се студенти опредељују за самостални или цимерски живот, односно мање или веће станове, оквирне цене некретнина за издавање у атрактивним општинама за студенте у Београду се крећу од 270 евра за гарсоњере и једнособне станове и од 450-500 евра за веће и пространије станове.
Ниже цене у Новом Саду и Крагујевцу
Говорећи о другим универзитетским градовима у Србији, са фокусом на Нови Сад и Крагујевац, ту је ситуација доста другачија: како локација није примарни критеријум при избору јер су градови мањи и ритам живота спорији и другачије организован, студенти на располагању имају више станова који би се уклопили у финансијске оквире, а цене најма по квадрату у оба града су значајно мање.
Тако је за изнајмљивање стана у Новом Саду потребно издвојити 6,25 евра по квадрату гледано на нивоу целог града, док је у Крагујевцу та цена још нижа – просечних 4,21 евра по квадрату.