Једна невероватна биографија: Марина од поп-рок иконе до турбо естраде

Некада је говорила да ће само радити текстове за поп музику, а да јој народњаци не падају на памет. Потом је писала песме само за народњаке, док је поп и рок ставила у други план. Због одласка Марине Туцаковић међутим, не жале само народњаци, јер је ова уметница стајала иза највећих хитова рок и забавне музике Југославије које и дан данас слушамо.
Sputnik
Марина Туцаковић, која нас је недавно напустила, ауторка је текстова песама које су изводиле највеће звезде југословенске естраде - од Драгане Мирковић, Лепе Брене, Светлане Ражнатовић, али и Здравка Чолића, групе „Зана“, Оливера Мандића, Слађане Милошевић…
„Она је имала невероватну биографију. На почетку каријере радила је забавну и рок музику све док једног тренутка није изјавила да више неће радити забавњаке, а да јој народњаци не падају на памет. Онда је почела да ради с народњацима, али је највеће хитове направила за забавну музику”, каже за Спутњик рок новинар и публициста Петар Пеца Поповић.
Најпознатији југословенски и српски текстописац, Марина Туцаковић стоји иза песама које су данас балкански фолк, али и рок и поп хитови.
„Флојд“ – Дадо Топић
Саундтрек за филм “Национална класа” великог Зорана Симјановића садржи песме које изводе Слађана Милошевић, „Лабораторија звука“, Оливер Мандић, Оливер Драгојевић. Ниједна песма из тог филма, међутим, нема такав статус какав има „Флојд” у извођењу Дада Топића. Марина Туцаковић написала је текст, а Дадо Топић снимио је песму у једном покушају. Иако ова нумера није била типична за Топићев дотадашњи музичку опус, постала је хит који се и дан данас слуша.
„Никада више“ – Бисера Велетанлић
Чаробан и раскошан глас Бисере Велетанлић, харизма и шарм са којом је испевала песму „Никад више” претворила је ову нумеру са Београдског пролећа у незаборавни класик. Ова песма Марине Туцаковић и Саше Илића Балканике нашла се на Бисерином албуму из 1976. година, а од тада је репертоару многих џез и фанк извођача.
„Вејте снегови“ – Зана
„Кад сам потписао ’Зану’ за ПГП у зиму 1987. године, Марина Туцаковић је направила песму коју је требало да објавимо и направимо промоцију. Песма се звала ’Вејте снегови’, а ми смо имали најбољу промоцију јер је снег почео да пада почетком новембра. С том смо песмом направили озбиљан посао, продали смо 80 хиљада плоча. То је последња песма коју је певала Зана Нимани, прва певачица по којој је група и добила име”, каже Пеца Поповић.
„На Балкану“ – Смак
У време највеће кризе бенда, када је Точак краткотрајно напустио овај састав, „Смак“ је сарађивао са Дадом Топићем. Године 1979. „Смак“ је са Топићем снимио дует „На Балкану“ по тексту Марине Туцаковић који је постао велики хит.
„Што то беше љубав“ – Оливер Драгојевић
Стихове ове легендарне песме Марина Туцаковић написала је за време рата у Босни и Хрватској, а Оливер Драгојевић их је прославио на Сплитском фестивалу. Мада је Драгојевић није лично тражио, већ Тончи Хуљић, хрватски певач изнео ју је са уживањем.
„Љуљај ме нежно“ – Оливер Мандић
Велики хит Оливера Мандића „Љуљај ме нежно“ првобитно је био намењен Маји Оџаклијевској. Марина Туцаковић је написала текст, а Оливер Мандић аранжман. Како се певачица није појавила на снимању у сплитском студију „Тетрапак“, чувени музички продуцент Енцо Ласић наговорио је Мандића да је сам отпева. Песма је одмах постала велики хит што је Мандића инспирисало да започне самосталну каријеру 1978. године. Следеће године урадио је још један сингл с песмама „Сутра имам празан стан“ и „Ослони се на мене“, а као гост на југословенској турнеји Здравка Чолића појављивао се само да би отпевао једну песму — „Љуљај ме нежно“.
„Промјени се“ – Арсен и Габи
Први студијски албум Арсена Дедића са супругом Габи Новак, „Арсен & Габи“ из 1980. године на којем се налази песма Марине Туцаковић „Промјени се“ колекција је топлог, меког попа који истражује динамику и хемију два музичара. Лепота коју заједно стварају је неоспорна. Можда није донео хитове, али овај мали драгуљ вредан је за обожаваоце оба уметника.
„Растанак“ – ДАГ
На првом и једином албуму „Сећања“ који је акустичарско трио „ДАГ“ објавио 1974. године, поетске текстове песама писала је Марина Туцаковић. Нумера „Растанак“ прва је песма коју је Марина Туцаковић у својој каријери написала, а трио је с њом победио на фестивалу у Загребу 1973. године.
„Апсолутно твој“ – Мирзино јато
Диско поп група из Сарајева „Мирзино јато“ настала је крајем седамдесетих под утицајем састава „Бони М“. Објавили су два албума, а славу досегли с песмом „Апсолутно твој“ са албума „Шећер и мед“. Када је објављена, песма је за кратко време оборила рекорд по слушаности и извођењу на радио програмима, а Марина Туцаковић својевремено је признала да је текст ове песме написала за пет минута. „
Аутобус за рај“ – Yу група
На петом студијском албуму „Yу групе“ под називом „Само напред“ из 1979. године, саставу се на бубњевима придружио Драгољуб Ђуричић. Текстове за познате нумере са овог албума као што су „Аутобус за рај“ и „Нешто си ми уморна и бледа“, као и на претходном албуму писала је Марина Туцаковић, а као гости појављују се Александра Слађана Милошевић и Беби Дол које су певале пратеће вокале.
„Ау, Ау“ – Александра Слађана Милошевић
Први сингл славне уметнице из 1977. године „Ау, Ау“ Слађана Милошевић сама је компоновала, аранжирала и осмислила провокативни концепт. Текст је написала Марина Туцаковић инспирисана сензибилитетом и талентом певачице. Са овом песмом Слађана Милошевић пробила се на сам врх топ листа и балканског шоу бизниса.
„Ноћ ми те дугује“ – Здравко Чолић
Песма „Ноћ ми те дугује“ је ауторско дело, чији су текст написали Марина Туцаковић, Момчило Бајагић Бајага и Љиљана Јорговановић. Музику за песму радио је сам Чолић, а аранжман Слободан Марковић и Чолић. Песма је објављена 2000. године на албуму „Окано“ и многи је сматрају једним од Чолиних новијих класика.
„Арија“ – Викторија
„Арију“ је написала Марина Туцаковић, а потписник музике је Кики Лесендрић из „Пилота“. Викторија је због успеха ове песме направила велику турнеју, али је каснијих година ову песму избегавала на јавним наступима, и истицала да јој је све кренуло низбрдо због стихова „Живот је тужна арија и све ми је тежи што сам старија…“ „Арија“, међутим, остаје да се слуша заувек.
Коментар