Ово повећање трошкова, неће обрадовати грађане који свакодневно испијају свој омиљени напитак.
До овог поремећаја на глобалном нивоу дошло је, јер су због неповољних климатских услова осушени и оштећени усеви у земљама које су највећи произвођачи овог зрна, посебно у Бразилу, али и због околности изазваних пандемијом. Као што су "Новости" најавиле још у јулу, поскупљење кафе у Србији треба очекивати када се потроше залихе које су код нас обезбедили увозници и трговци и почне набавка нових количина по вишој цени.
Извршна директорка из компаније "Нестле" за југоисточно тржиште Атана Шкалко, истиче за Новости да на глобалном нивоу цена сирове кафе и даље расте у односу на прошлу годину и да ће то утицати и на српско тржиште.
"Услед тих кретања на светском тржишту, крајем ове или у првом кварталу 2022. године очекујемо повећање цена у малопродаји и у Србији", објашњава Шкалкова.
Главни узроци поскупљења на глобалном нивоу су смањење приноса у земљама највећих произвођача, као и бројни проблеми настали услед пандемије, међу којима су и већи трошкови, отежана логистика, смањење радне снаге, утицај курса и други фактори.
Компаније међутим нису вољне да се упуштају у најаве колико би тачно кафа могла да поскупи. Прецизнију процену могу да дају увозници и трговци када склопе уговоре за набавку нових количина, или они који су то већ учинили. Треба имати у виду да ће на корекцију цена утицати и понашање конкуренције и куповна моћ потрошача.
Међународна организација за кафу у свом последњем извештају за август, наводи да су у том месецу цене ове сировине забележиле десети узастопни раст од почетка ове године.
На то је утицала забринутост у вези са смањеном понудом због неповољних климатских услова у великим земљама произвођачима и повећање трошкова превоза, као и ограничења услед пандемије која ометају трговинске токове у Азији, наводи се у том документу.
Цене арабике забележиле су значајан раст, а кафе робусте умерен. Забринутост у вези са количином следећег бразилског усева, погоршана недавним мразом, довела је до рекордно велике нестабилности цена на берзанском тржишту.
Седмогодишњи максимум
Цене сировог зрна арабике порасле су за 50 одсто у последњих годину дана, оценио је "Блумберг" прошлог месеца у својој анализи.
Оне су достигле седмогодишњи максимум, након што су суша и мраз оштетили усеве главном произвођачу, Бразилу и наговестили смањивање светских залиха за најмање две године, наводи се у анализи.
До раста цена долази и због високих трошкова превоза и недостатка транспортних контејнера, што наставља да погађа глобалне ланце снабдевања, смањујући марже и подгревајући страх од инфлације.