Захвалност је уследила јер је Брај, желећи да оцрни рад Спутњика Србија, својим ауторским текстом заправо направио најбољу рекламу за нашу кућу. Ево и како:
„Србија је оријентисана ка Западној Европи, али већина Срба сматра Русију најближим партнером у иностранству, а то обезбеђују руски државни медији, какав је Спутњик“, тврди Томас Брај, који је иначе и аутор студије „Руски медији на Балкану“.
„Иако стотине и хиљаде Срба раде, студирају и живе у земљама ЕУ, а веома мало у Русији и Кини, многи Срби у Москви и Пекингу виде најближе пријатеље своје отаџбине, док најчешће од ЕУ не очекују ништа добро. Како је могућ овакав јаз“, констатује и пита се Брај.
Одмах затим даје и одговор: кључ је у утицају Спутњика, руског државног медија. Додаје и да „Спутњиков став и извештавање преузимају уредници бројних српских медија“. И не само уредници.
„Многи политичари на Западном Балкану са наклоношћу прихватају материјале руског државног медија. То је због тога што изнети друштвено-политички ставови кореспондирају са њиховим“, констатује Брај.
Немачки аналитичар критикује српско издање Спутњика да је „увек на српској страни у свим националним споровима на Балкану“.
Свој ауторски текст завршава следећом констатацијом:
„Иако ЕУ подржава Србију и друге земље Западног Балкана милијардама евра и присутна је у њима преко армије дипломата и експерата, ни на који начин не може да се супротстави руском пропагандом апарату. Ако Брисел не уради ништа да грађане Србије упозна са својим достигнућима и предностима повезаности са Западом, ЕУ ће водити унапред изгубљену битку. Јер је Москва одавно освојила срца Срба са својим медијским утицајем као инструментом меке моћи“.