„Курти је очигледно имао зелено светло од неких чланица међународне заједнице да крену у ову акцију“, рекао је Дрецун за РТС.
Како је навео, Курти је, неколико дана пре доношења одлуке о реципроцитету за регистарске таблице за српска возила, контактирао и упознао представнике неких западних држава са предстојећом акцијом.
„Они се нису успротивили тој акцији, укључујући и представнике земаља Квинте. Тај део међународне заједнице знао је да се припрема акција“, сматра Дрецун.
Каже да је за акцију знао и КФОР, што се може видети када је код Лепосавића дошло додатних 50 британских војника који су пратили ситуацију на северу КиМ, као и ЕУЛЕКС који је, како указује, подигао борбено своје специјалне јединице, дан пре акције.
Додао је да је, паралелно са тим, на последњем, техничком састанку у Бриселу, почетком септембра приштинска делегација потпуно одбила да се разговара о могућем решењу за истицање рока о примени статуса неутралних таблица.
Дрецун је упозорио да „прва могућа, следећа криза и нова једнострана акција Приштине може да наступи 1. октобра, јер истиче шестомесечни рок Приштини да уведе у систем наплате електричне енергије, што може да послужи као повод“.
Забрињавајуће је, каже, и што Приштина не одустаје од распоређивања специјалних снага на северу КиМ.
Дрецун је за РТС рекао да је ситуација на административним прелазима иста као и претходних дана.
„С једне стране, специјалци са дугим цевима онемогућавају слободно кретање људи, а с друге легитиман, демократски протест српског народа, миран протест“, рекао је Дрецун.
Он је истакао да је у претходних пар дана видео злонамерна и искривљена тумачења боравка водећих људи Српске листе и општине са севера на административним прелазима, где се ишло са тврдњама да ти људи распоређују припаднике специјалних јединица.
„Постигнут је договор да би се избегло насиље и инциденти, за које би свакако већи део међународне заједнице оптужио српску страну“, наводи Дрецун.