ДРУШТВО

„Зана“ уочи 40. рођендана: Живи дан за дан, не планирај, само жели и пробај да оствариш /видео/

Прави планове у животу да ти се Бог смеје. Корона нас је научила томе. Живи дан за дан, жели, немој да планираш, само жели и пробај да оствариш. А пусти планове, планове праве архитекте.
Sputnik
Ово нам поручују чланови легендарног поп бенда Зана уочи концерта у београдској Комбанк дворани који ће бити одржан поводом четири деценије постојања на српској и југословенској музичкој сцени.

Песму можеш да обучеш у шта год хоћеш, битно да је добра

Екипа Спутњика је имала прилику да присуствује једној од завршних проба пред овај велики музички догађај. У паузи између извођења две нумере, певачица Јелена Живановић и клавијатуриста Зоран Живановић-Жика који данас чине овај култни бенд, открили су нам која је тајна дуговечности Зане.
„Само песма. То је једини прави и искрени одговор – само песма. Да њих није било не би било оволике каријере од 40 година. Сваки бенд од Ролингстонса па надаље, је опстао у свом послу само ако је имао добре песме. Мислим да смо ми имали“, каже за Спутњик оснивач и фронтмен групе, Зоран Живановић-Жика.
На питање колико се музички правац Зане мењао током деценија, певачица Јелена Живановић констатује да је музика као мода.
„Штикле су штикле, али да ли ће да буду на шпиц, или четвртасте или ‘пачји кљун’ то је сада индивидуална ствар. Ми смо се негде водили тиме да оно што нам се свиђа у том моменту, то имплементирамо као аранжманску причу, али основа је остала музика и текст и то је најбитније. Можеш да га обучеш у шта год хоћеш, битно да је то добро“, поручује певачица која је од четрдесет година постојања групе, тридесет пуних део исте. Она се за Спутњик осврнула на своје прве кораке у Зани.
„Често сам се у том периоду питала да ли ја то могу, с обзиром да сам ја исто одрастала уз ту групу и њене песме. Много ми је била битна Зана. Она ми је некако обележила живот. Неке електроде у мозгу ми је „померила“ са оним „Додирни ми колена“. Кад ти се деси тај преломни моменат, ти онда то запамтиш као нешто што је обележило твој музички укус. Добих позив. Да ли сам ја дорасла целој тој причи? Да ли могу да изнесем на својим леђима оно нешто што се зове три певачице пре тога – свака од друге вољенија и вољенија, свака песма коју су певале боља и боља... Свако држи своју заставу генерацијски. Да ли ја то могу? Онда сам схватила, боље да они одлуче да ли сам добра или нисам“.
Међутим, Жика потврђује да је била добра и открива чиме га је Јелена освојила кад је у питању певање, а чиме кад је у питању живот, с обзиром да су у међувремену упловили и у брачне воде.
„У музичком смислу ме је ‘купила’ тиме што је непознате песме које смо јој ми представили отпевала ‘на кеца’. И чула је неку песму која је била рецимо, народњак, коју смо радили за Ану Бекуту. Она је одмах ‘скинула’ и хармонију и тоналитет и мелодију, линију певања, све. Након тога је добила нову песму. И она је и то ‘скинула’, што значи да јако добро упија у себе нове ствари и брзо учи. И то је одлучило. А приватно, то није за камере. (Смех)“.

Не постоји рецепт за хит

Иза Јелене и Жике је дискографија са око 200 песама. Питали смо наше саговорнике и који је рецепт за прављење хитова.
„Нема га. Ко каже да има рецепт, тај клевеће и лаже. То је богом дан таленат и ја мислим да сваки аутор, сваки композитор музике једноставно комуницира, он има нешто што излази из њега, што је добро, а из онога који није талентован не излази ништа, и џаба му је. Може сатима да седи затворен у соби за клавиром или са гитаром“, јасан је Жика.
На његов одговор надовезује се Јелена:
„Мислим да је то емоционална интелигенција. Ти не радиш са аспекта да ће неком да се свиди, него шта је то што тебе негде испуњава емотивно, у било ком смислу – музичком, текстуалном. Оно што је битно је да се никад не иде са аспекта – сад ћемо да разбијемо, биће пара. Не, то се ради из потребе да изразиш своју емоцију. Ја мислим да је то успех“, закључује Живановићева.
Концерт у суботу биће, према речима наших саговорника, врло необичан, подељен на два дела.
„Први део концерта је неких осам – десет песама у акустичном маниру које су мало преаранжиране и врло је интересантно чути неке хитове како звуче без струје. После тога се прелази на струју. Ту је она енергија која се осети и коју бенд има. Једноставно не можемо правити ни гламур ни било шта јер ово је време где ће моћи да уђе само 500 људи који сви страхују за своје здравље. ЦЕБЕФ је са Комбанк двораном урадио скоро све да што безбедније прође концерт, значи три празна места, па човек. Дакле ми пуштамо само 25 одсто капацитета ове фантастичне сале. Биће интересантно, биће чудан концерт“, поручује Жика и напомиње да је овај наступ био планиран као прослава 40 година каријере., међутим због смрти његове велике пријатељице и сараднице, текстописца Марине Туцаковић, Зана ће концерт посветити само и искључиво њој.
„Променићемо концепцију у ходу и сваки аплауз који добијемо на бини он ће да се трансферује њој, јер ја сам става да је душа вечна и да ће једноставно то доћи до ње, јер друкчије не би ни овај бенд могао да функционише“, каже клавијатуриста.

Корона као прочишћивач

На питање како је вирус корона утицао на целокупну музичку индустрију, Јелена Живановић одговара:
„Што се тиче музичке индустрије дијаметрално супротно се променила. Коронавирус је с друге стране прочишћивач. Она ће да прочисти нешто што ваља, нешто што не ваља, нешто што ће људи емотивно да осете. Хајмо да се прочистимо генерално, да видимо шта нам је битно. Да ли нам је битно да ћемо изгледати супер и певати ништа или обрнуто“, наглашава певачица и додаје да нема планове за наредних 40 година Зане.
„Прави планове у животу да ти се Бог смеје. Корона нас је научила и то између осталог. Живи дан за дан, жели, немој да планираш, само жели и пробај да оствариш. А план, пусти планове, планове праве архитекте“, јасна је наша саговорница, док њен супруг кроз шалу додаје:
„Нећемо се развести, то је сигурно!“
Коментар