Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, имаће састанак у Сочију 29. септембра, где ће разговарати о билатералним односима и ситуацији у Сирији.
"Поставља се питање, да ли Москва треба да верује Анкари, посебно узимајући у обзир то што турски председник често замењује билатералну реторику непријатељском", наводи експерт.
Како сматра Антонопулос, интереси две државе се сукобљавају у многим регионима планете: Путин покушава да сачува мир у Сирији, а Ердоган уз помоћ меке силе и армије жели да поврати бивше османске поседе.
Политиколог је нагласио да Турска очајно покушава да постане велика сила, али је реалност таква да њено присуство у блискоисточној републици у потпуности зависи од воље Русије. Поред тога, Анкара жели да промени равнотежу снага у Закавказју и Либији како би ослабила утицај Москве, додао је он.
„Иако су Ердоганови приједлози о стварању регионалне платформе за рјешавање проблема позитиван корак у правом смјеру, с обзиром на његово досљедно несигурно понашање и издаје у прошлости, Москва би, с једне стране, прихватила такав блок с ентузијазмом, али такође се плашите, знајући да се та Турска врло често лако окреће Западу “, резимирао је стручњак.
"Иако су Ердоганови предлози о формирању регионалне платформе за решавање проблема позитиван корак у правом смеру, с обзиром на његово доследно непоуздано понашање и издаје у прошлости, Москва би, са једне стране, прихватила такав блок са ентузијазмом, али се такође плашити, знајући да се Турска врло често лако окреће према Западу", закључио је стручњак.