РЕГИОН

Америка умешала прсте: „Велики брат“ гура идеју да се руски реактори продају у старо гвожђе

Судбина нуклеарне електране „Белене“ је неизвесна. Софија разматра идеју Америке да се реактори произведени за „Белене“ користе за нуклеарку „Козлодуј“. Новинар Велизар Енчев каже да два бугарска политичара по налогу САД покушавају да избаце руске реакторе из нуклеарке 'Белене' и продају их као старо гвожђе.
Sputnik
Бивши бугарски министар финансија Асен Василев прокоментарисао је судбину нуклеарне електране „Белене“, оценивши да „оживљавање“ пројекта неће успети. Потврдио је да ће бити створени додатни капацитети у другој нуклеарки – „Козлодуј“ захваљујући постојећим реакторима произведеним за „Белене“.
„Разлог је веома једноставан – платформа на електрани 'Белене' не одговара условима након хаварије у Фукушими“, рекао је бивши министар у понедељак.
Енчев је критиковао политичара због те изјаве. Како каже, наивно је веровати да ће реактори, намењени за „Белене“, заиста бити предати за завршетак „Козлодуја“.
С тим у вези, Василева и његовог колегу бившег министра економије Кирила Петкова, који су недавно напустили своје позиције и најавили учешће на парламентарним изборима, водитељ телевизије „Бугарска слободна телевизија“ назвао је „америчким дуетом“ и „радикалним противницима“ бугарске нуклеарне енергије.
Према његовим речима, ти политичари су у Плевену званично захтевали „еутаназију“ електране „Белене“.

„Ти хардвардски кадрови (оба бивша министра су изјавила да имају хардвардско образовање) имају следећу мисију, а то је да избаце руске реакторе из нуклеарке 'Белене' и продају их као старо гвожђе. По вољи 'Великог брат'“, написао је бугарски новинар на својој Фејсбук страници.

Истовремено, бивши министар енергетике Румен Овчаров сматра да оно што се дешава значи да САД настоје да остваре своје интересе у сфери нуклеарне енергије.

„Када Америка даје нешто налик на савете у вези с реакторима, очигледно је да се не ради о изненадној љубави. Евидентно је да је америчким амбасадорима поверен задатак да траже начине за примену америчких технологија“, рекао је Овчаров у јануару.

Треба напоменути да није донета званична одлука о судбини нуклеарне електране „Белене“. Влади предстоји да припреми одлуку, коју ће затим размотрити парламент.

„Белене“

Изградња нуклеарке „Белене“ започета је осамдесетих година прошлог века, а пројекат је замрзнут 1990. године. Руска компанија „Атомстројекспорт“ добила је тендер за наставак изграде нуклеарке 2005. године. али је 2012. године пројекат поново обустављен због притиска САД. Бугарска је исплатила Русији око 1,3 милијарде евра за нереализовани пројекат и 2017. године је добила реакторе који су од тад складиштени на територији „Белене“. Софија је 2018. године најавила повратак пројекту.
Бивши премијер Бојко Борисов и бивша министарка енергетике Теменужка Петкова у јануару 2021. године говорили су о могућности да се реактори за „Белене“ неће користити за саму нуклеарну електрану, већ за енергетске блокове у другој нуклеарној електрани - „Козлодуј“, по савету америчких колега.
Коментар