Према његовим речима, мађарске власти би требало да процене утицај гасног уговора са Русијом на снабдевање енергијом и да покажу закључке Европској комисији.
„Према информацијама којима располажемо, нови уговор покрива више од 28 одсто потражње Мађарске за гасом на годишњем нивоу, због чега је неопходно да се о њему извести надлежно тело те земље. Мађарска је дужна да достави ЕК своју процену уговора у року од три месеца. Европска комисија би такође могла да затражи уговор на увид уколико буде оправдано забринута да би тај документ могао угрози безбедност снабдевања државе-чланице Мађарске, региона или Уније“, истакао је портпарол.
Продужити уговор о транзиту руског гаса кроз Украјину
Истовремено, он додаје да ЕУ сматра Украјину поузданом транзитном земљом и да је спремна да подржи могуће преговоре о продужењу актуелног уговора о транзиту гаса из Русије у земље Уније кроз Украјину.
Како је рекао портпарол, европска комесарка за енергетику Кадри Симсон састаће се са украјинским министром енергетике Германом Галушченком у светлу потписивања уговора о испоруци гаса.
Мађарска је у понедељак потписала нови дугорочни уговор са „Гаспромом“ о снабдевању гасом заобилазећи Украјину. Документ су подржали руководиоци „Гаспрома“ и енергетске компаније „МВМ“ у мађарском Министарству спољних послова. Уочи закључивања споразума, Кијев је саопштио да је разочаран због тога и обећао да ће се обратити Европској комисији ради давања оцене о усклађености споразума са европским законодавством у области енергетике.
С тим у вези, портпарол Кремља Дмитриј Песков истакао је да Русија не намерава да користи гас као притисак на друге земље, а конкретно на Украјину.