РУСИЈА

Медведев о сумњама Запада о легитимности избора за Думу: Пси лају, каравани пролазе

Заменик председавајућег Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев сматра да нема потребе никако да се реагује на сумње Запада у легитимност руских избора.
Sputnik
„На то нема никакве потребе да реагујемо. Може се рећи и мало грубље: пси лају, каравани пролазе. Уопште, не занимају ме такве изјаве. Ми смо независна земља, велика земља са државним суверенитетом на целој својој територији. Ми имамо своје законодавство. Стога, шта год да говоре, нама није важно“, рекао је Медведев у интервјуу за РТ, одговарајући на питање о сумњама Запада у изборе у Русији.
Према његовим речима, ОЕБС је покушао да унапред дискредитује руске изборе одбијајући да пошаље своје стручњаке.
„Наравно, ово је покушај да се избори дискредитују унапред. То је апсолутно очигледно. Такав нексривени, циничан и отворени покушај. Шта су нам рекли: послаћемо вам преко Канцеларије за људска права ОЕБС-а 500 људи. Сада су тешки услови. Ми смо им одговорили – то је много. У Сједињене Америчке Државе послали сте 30. У просеку шаљете 50. Зашто вам треба 500? Хајде да све ово сведемо на стандардне норме – и, што се каже, добродошли сте, дођите. Они говоре: не, aut nihil, aut Caesar – или све или ништа. Или Цезар, или ниједан. Па, ако је то случај – онда нико. Али је очигледно да је у томе у старту била ‘подметнута бомба’. То јест, избори су унапред били сматрани нелегитимним“, објаснио је Медведев.
Раније је председница Централне изборне комисије Русије Ела Памфилова такође изразила збуњеност што у условима пандемије ОЕБС у друге земље може да уопште не шаље посматраче, или да у САД пошаље 33 човека, иако је тамо 2,5 пута више бирача. Сједињене Америчке Државе ограничиле су међународне посматраче такође у вези са пандемијом, али после тога није уследила критика из Европске уније.
Канцеларија ОЕБС-а за демократске институције и људска права добила је раније позив да прати изборе за Државну думу Русије 17-19. септембра. При томе је ова организација сматрала да је потребно послати посматрачку мисију која се састоји од 80 дугорочних и 420 краткорочних посматрача, док је Москва изјавила да је спремна да прими само 10, односно 50 људи, респективно, позивајући се на ситуацију са пандемијом. Представници Канцеларије одговорили су да неће слати своје посматраче на изборе у Русији.
Америка подржава ОЕБС: Русија ипак неће избећи пажњу међународне заједнице
Коментар