Стварање модерне грчке државе од Риге од Фере до Венизелоса
„Један је идеалиста и револуционар, други прагматични политичар. Обојица универзални, Балканци и Европљани, а истовремено аутентични Грци. Један су другоме били потребни, иако су живели у различито време, да би се остварило њихово заједничко дело - слободна Грчка. Први је као „првомученик“ и својеврсни пророк тај процес започео, други га је, после 120 година, као велики политички вођ заокружио“, рекао је Спасојевић.
Против ревизије историје
„Ова књига јесте нешто што свим заинтересованима, било да су обични туристи, било да прате догађаје у Грчкој треба да помогне и да их заинтересује да сами траже даље. Ово је готово уџбеник јер представља како је и због чега грчки народ кренуо да се ослобађа на исти начин као што то кренуо и српски народ. Каква је то била империја када више нису имали избора, него да се дигну на устанак“, рекао је Бјелајац и додао да је слика данашњег времена креирање ревизије историје – шаблон који се промовише је да некадашње империје, Аустроугарску и Османско царство, представља као беневолентне, мултикултурне заједнице које су крупним корацима кренуле у модернизацију.
Грчка прва променила мапу Европе после Бечког конгреса
„Проблеми са којима смо данас суочени су готово истоветни, без обзира на све промене које су се у међувремену догодиле. Ово је књига историје која, као и православље, повезује Грке и Србе, али и књига у којој нас аутор вешто наводи да размишљамо како се ствари у односима великих сила не мењају, па тако и на Балкану. Борба за независност и слободу остала је мање-више иста као што је пре два века изгледао грчки пут до независности“, рекао је Јакшић.