Државни медији навели су да је нова ракета један од пет најзначајнијих нових система наоружања, планираних у петогодишњем војном развојном плану.
Пјонгјанг своју нову ракету квалификује као стратешко оружје, што обично значи да такав пројектил може да носи и нуклеарне бојеве главе, наводи се у извештају Би-Би-Сија и истиче да је јучерашње тестирање нови показатељ технолошког напретка у производњи севернокорејског наоружања упркос строгим међународним санкцијама.
Севернокорејска државна новинска агенција КЦНА у својим извештајима указује да је развојем овог система наоружања повећана способности нације за самоодбрану у сваком погледу, као и да је пробно лансирање потврдило успешну навигацијску контролу и стабилност пројектила.
Јучерашње тестирање хиперсоничне ракете је трећи ракетни тест који је извршио Пјонгјанг овог месеца, јер је недавно извршена проба новог система балистичких ракета које се лансирају са возова.
Хиперсоничне ракете су много брже и агилније од ракета претходне генерације што знатно отежава ефикасно дејствовање противничких система раног пресретања и противракетне одбране, наводи новинска агенција АП.
Севернокорејски лидер Ким Џонг Ун је изјавио на једном састанку одржаном у јануару да су научници завршили истраживање у процесу развоја хиперсоничних ракета способних да успешно избегавају протиракетне системе одбране, а јучерашњи тест био је прва проба таквог пројектила.
Убрзо након јучерашњег лансирања нове хиперсоничне ракете Хвасонг-8 изасланик Северне Кореје Ким Сонг бранио је право своје земље на развој наоружања.
Говорећи на годишњој Генералној скупштини УН у Њујорку, он је поручио да Северна Кореја гради националну одбрану како би се одбранила и поуздано заштитили безбедност и мир земље, пренео је Танјуг.
Јужна Кореја је недавно тестирала своју прву балистичку ракету лансирану са подморнице за коју је речено да је неопходна као средство одвраћања од "провокација" Северне Кореје, а Пјонгјанг је у више прилика оптуживао Сеул за двоструке аршине у погледу војних активности.
Стручњаци сматрају да ће Север вероватно наставити своје војне активности и тестирања и у наредним месецима, све док Кина не почне да врши притисак да се ситуација смири уочи зимских Олимпијских игара у Пекингу почетком следеће године.