Према његовим речима, то ново високо технолошко партнерство земаља укључује предају Аустралији технологија за нуклеарни погонски систем у контексту очекиваног прављења осам нуклеарних подморница за аустралијску Ратну морнарицу.
Рјабков је прецизирао да је нови споразум у супротности са режимом неширења нуклеарног оружја што, према његовом мишљењу, захтева обраћање Међународној агенцији за нуклеарну енергију (МАГАТЕ).
„Намеравамо да изложимо та питања у Бечу преко Међународне агенције за нуклеарну енергију. Раније смо их изнели Американцима преко амбасадора у Москви Џона Саливана. Ових дана слично чинимо у Канбери и Лондону“, додао је дипломата.
Рјабков је такође саопштио да Русија не може да игнорише намеру Велике Британије да крене путем повећања бројности нуклеарних арсенала.
„У том контексту за руску страну је од примарног значаја оно што се дешава са нуклеарним арсеналима најближих, европских савезника Америке – Велике Британије и Француске. Упознати смо са намерама Лондона да крене путем повећања својих могућности у тој сфери – ако не сада, онда временом. То је озбиљан моменат који не треба игнорисати“, истакао је он.
Аустралија, САД и Велика Британија су 15. септембра склопиле безбедносни пакт АУКУС, којим ће Канбера добити технологију да изгради осам подморница на нуклеарни погон. Аустралија је након уласка у пакт одустала од куповине подморница од Француске, због чега је Париз оптужио Канберу због лажи и повукао амбасадоре из Вашингтона и Канбере.